Kilkaset fotografii, pamiątki rodzinne oraz obrazy autorstwa żony gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, przekazał w czwartek Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu syn oficera Adam Komorowski.
Fotografie rodzinne Komorowskich trafiły do zbiorów Biblioteki Ossolineum. Natomiast w formie depozytu, do kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich (oddział Ossolineum) zostały przekazane obrazy Ireny z Lamezans-Salins Komorowskiej i pamiątki rodzinne.
Dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu narodowego im. Ossolińskich, podkreślił, że przekazane do Ossolineum fotografie, obrazy i pamiątki rodzinne Komorowskich są częścią „polskiego dziedzictwa”. „Mamy tu z jednej strony cześć daru, który trafi do naszej biblioteki – to jest bardzo bogaty zbiór kilkuset zdjęć obrazujących zarówno życie rodzinne, jak i służbę gen. Komorowskiego” – mówił Kamiński. Zdjęcia pochodzą z okresu międzywojennego oraz późniejszych lat Komorowskich, spędzonych na emigracji.
W przekazanym do Muzeum Książąt Lubomirskich depozycie znajdują się pamiątki rodzinne, przede wszystkim z okresu międzywojennego. „To materialny symbol losów rodziny; z drugiej strony trafi do nas zbiór obrazów autorstwa Ireny Komorowskiej. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ od pewnego czasu w naszej działalności staramy się pokazywać nie tylko wielkich bohaterów naszej historii, ale także kobiety, które im towarzyszyły. To kobiety, które bardzo często były artystkami” - mówił Kamiński.
Dyrektor wskazała w tym kontekście m.in. na żonę Jana Nowaka-Jeziorańskiego Jadwigę. W przekazanym Ossolineum archiwum Nowaka-Jeziorańskiego znajduje się m.in. dokumentacja związana z działalnością artystyczną jego małżonki, która zajmowała się fotografią.
Adam Komorowski w rozmowie PAP powiedział, że wśród przekazanych pamiątek znajdują się m.in. maska pośmiertna gen. Komorowskiego, pamiątki z podróży do USA, program z zawodów hippicznych z lat 20. XX w.
Syn „Bora” mówiąc o obrazach jego matki przekazanych do Ossolineum, wspomniał, że prace Ireny Komorowskiej przed II wojną światową były pokazywane na dwóch wystawach - w Poznaniu i w Warszawie. „Matka malowała portrety, pejzaże, na przykład inspirowane wyprawą do Egiptu w latach 30. czy z Hiszpanii lub z Francji z lat 60.” – mówił Adam Komorowski. Dodał, że ostatni obraz matki przedstawia portret jego żony. „Powstał w 1967 r., a matka zmarła w 1968 r.” – wspominał.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/