Uroczystość wręczenia Szabli Honorowej Jerzemu Szumańskiemu ps. Wig, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, odbyła się w poniedziałek w ambasadzie RP w Paryżu. Szablę wręczył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Urodzony 4 sierpnia 1924 roku w Stanisławowie (dziś Iwano-Frankowsk, na zachodzie Ukrainy) Jerzy Szumański należał do pułku Baszta i walczył na Mokotowie. Po zakończeniu wojny przedostał się do Francji i tam mieszka do dziś. Przyjął wręczoną mu Szablę Honorową w sali ambasady RP, w obecności rodziny, złożonej z czterech pokoleń.
„Jestem bardzo wzruszony” - powiedział Szumański. Podkreślił, że jest to uhonorowanie nie tylko jego samego, ale „także tych, którzy odeszli na wieczną wartę”.
Jego drogę życiową i szlak opisał gen. Kukuła w wygłoszonej laudacji. Przypomniał, że pod koniec 1941 roku Jerzy Szumański wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie, tuż po jej utworzeniu, do Armii Krajowej. „Powstanie Warszawskie rozpoczął od szturmu na ulicy Woronicza, a następnie walczył o zakłady Wedla. Ranny w dniu 11 sierpnia kontynuował walkę na pierwszej linii powstania. Następnie, schwytany przy wyjściu z kanałów, skierowany został do obozu w Pruszkowie, z którego wkrótce zbiegł” - powiedział szef sztabu.
Jak relacjonował, po zakończeniu wojny Szumański już jako członek organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN) przeniósł się do Wrocławia, a po rozpracowaniu organizacji przez Urząd Bezpieczeństwa opuścił Polskę, przechodząc wraz z ojcem przez zieloną granicę. We Francji również działał w strukturach WiN, podjął naukę i pracę. Udzielał się w organizacjach polonijnych. Od 2004 roku prowadzi spotkania z młodzieżą szkół średnich, podczas których „przedstawia świadectwo walki i męczeństwa narodu polskiego w czasie II wojny światowej” - powiedział gen. Kukuła.
Ambasador RP we Francji Jan Emeryk Rościszewski podkreślił, że uroczystość jest nie tylko oddaniem hołdu bohaterstwu Jerzego Szumańskiego, ale też podtrzymaniem wielowiekowej tradycji wojskowej. Szabla - symbol „odwagi, honoru i rycerskości polskiej armii” - łączy „pokolenia żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny" - powiedział dyplomata. „Jest to znak uznania dla wartości takich, jak poświęcenie, lojalność i patriotyzm, które pan Jerzy Szumański uosabia poprzez swoją służbę w szeregach Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego” - dodał ambasador.
Jerzy Szumański odznaczony został m.in.: Wojskowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Powstania Warszawskiego. Jego relacja została opublikowana w Archiwum Historii Mówionej na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
awl/ fit/ js/