Niemal 800 zabytków zagrabionych w czasie II wojny światowej przez Niemców z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi znalazło się na wystawie "Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…" można oglądać od piątku w Łodzi. Ekspozycja czynna będzie do 31 grudnia.
W piątek w paryskim muzeum Jacqmart Andre otwarto wystawę „Tajemniczy Ogród Hansenów”. Prezentowane są na niej obrazy czołowych francuskich malarzy, zgromadzone na początku XX w. przez duńskie małżeństwo w swej domowej galerii.
Prace 33 artystów z całego świata, powstałe w drugiej połowie XX i w XXI wieku będą eksponowane na wystawie "Utrata równowagi” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie od soboty.
110 rysunków i akwarel Napoleona Ordy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie jest od piątku prezentowanych w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku. To pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty poza Polską i pierwsza tak obszerna na Białorusi.
Kilkadziesiąt kostiumów filmowych z klasyki polskiej kinematografii – w tym m.in. z „Popiołu i diamentu” czy „Noża w wodzie”, prezentowanych jest na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Od czwartku w paryskim muzeum Marmottan oglądać można obrazy i rzeźby z kolekcji wielkiego impresjonisty Claude’a Moneta. Wystawa jest rzadką okazją, by wspaniałe obrazy, gromadzone przez dziesiątki lat obejrzeć w jednym miejscu, niemal jak za życia Mistrza.
Ponad 600 dzieł sztuki z całego świata, m.in. z muzeum Luwru, zostanie pokazanych w nowej galerii w Abu Zabi, której otwarcie zaplanowano 11 listopada br. Organizatorzy ekspozycji liczą, że przyciągnie ona miliony gości rocznie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Projekty architektoniczne stanowiące pole do teoretycznych eksperymentów będzie można zobaczyć na wystawie "Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta". Ekspozycja dostępna będzie od piątku w warszawskim Muzeum nad Wisłą.
Archiwalne fotografie, plakaty i dokumenty, a także krótkie filmy opowiadające historie wysiedlanych Polaków, zaprezentowano na wystawie w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu. We wtorkowym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. przedstawiciele Polonii.
W Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku otwarto we wtorek wystawę „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. Prezentowanych jest tam blisko 30 niepublikowanych dotąd zdjęć wykonanych w okresie od początku do połowy XX wieku, a pochodzących ze zbiorów prywatnych.