Roli fotografii w sztuce Tadeusza Kantora poświęcona jest wystawa „Niemożliwość obecności”, którą od czwartku udostępni zwiedzającym Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Prezentacja powstała w stulecie urodzin artysty.
Sześć rzeźb Gustawa Zemły będących modelami lub projektami warszawskich pomników artysty: Polegli–Niepokonani, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza i niezrealizowanej rzeźby Juliusza Słowackiego, można oglądać na wystawie w Muzeum Woli.
Retrospektywną wystawę rzeźb, instalacji i obiektów przestrzennych pt. „Trzy wymiary” zmarłego pod koniec października Wojciecha Fangora, zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich artystów XX w., będzie można od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Prawie 150 prac znalazło się na wystawie „Eugeniusz Get-Stankiewicz. Miedzioryty i nie tylko ...” w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Otwarcie ekspozycji prezentującej twórczość tego wybitnego miedziorytnika, rysownika i plakacisty odbędzie się w środę.
W muzeum Martin-Gropius-Bau w Berlinie otwarto w środę wystawę ukazującą zbliżenie niemiecko-rosyjskie po II wojnie światowej. Twórcy ekspozycji "Od konfrontacji do współpracy" całkowicie pominęli kryzys w wzajemnych relacjach spowodowany aneksją Krymu.
"W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian", to tytuł wystawy organizowanej przez Zamek Królewski w pałacu Pod Blachą w Warszawie. Kobierców jest ponad 60, a oglądać je można od środy - przez rok. W listopadzie wstęp będzie wolny.
O tym jak powstawały świetliste, wibrujące kolorem pastele Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego Axentowicza - opowiedziały PAP Joanna Sikorska i Anna Grochala, kuratorki wystawy „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”, która zostanie otwarta dla publiczności 29 października.
Normandzkie wybrzeże i krajobraz XIX-wiecznej Francji to jedne z tematów, które stały się inspiracją dla dzieł m.in. Moneta i Renoira, których obrazy od soboty można oglądać w Poznaniu. Wystawa składa się z 80 prac i dokumentuje początki francuskiego impresjonizmu.