Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zainaugurował w czwartek działalność Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Będzie to miejsce dyskusji, ale również budowania wspólnoty wokół naszej historii i tradycji - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.
Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. „Przystanek Historia to miejsce prezentowania nie tylko dorobku historycznego IPN, ale też prowadzenia dyskusji o historii Polski” - powiedział PAP Szarek.
Co miesiąc w krakowskiej placówce zostaną zaprezentowane nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty. Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli.
Na Przystanku gościć będą także spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, dotąd odbywające się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przewidziano również miejsce na czytelnię oraz księgarnię.
Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. „Przystanek Historia to miejsce prezentowania nie tylko dorobku historycznego IPN, ale też prowadzenia dyskusji o historii Polski” - powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek.
Według prezesa IPN idea sieci kilkudziesięciu Przystanków Historia w całym kraju wpisuje się w nadchodzące ważne wydarzenia historyczne, w tym 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Szarek zapowiedział, że podobne placówki powstaną również zagranicą, jako odpowiedź na zapotrzebowanie środowisk polonijnych.
Pierwszy z zagranicznych Przystanków działa już w Wilnie. Na ukończeniu są prace – relacjonował prezes IPN – związane z tworzeniem takiej placówki w Grodnie, a kolejne otwarcia będą w maju w Brukseli i czerwcu, w Nowym Jorku. „Żyjemy w czasie dużego zainteresowania historią (…). Takie miejsca będą miejscem rozmowy różnych pokoleń na temat historii i naszych doświadczeń” - dodał Szarek.
Krakowski Przystanek Historia rozpoczął działalność prezentacją pierwszego – po pięcioletniej przerwie – numeru „Biuletynu IPN”. Zaprzestano jego wydawania po tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki. Redaktorem naczelnym pisma jest obecnie Jan M. Ruman.
„Po pięciu latach wracamy do +Biuletynu IPN+, który przez blisko 11 lat był najbardziej rozpoznawalną marką Instytutu” - ocenił Szarek. Według niego już teraz można powiedzieć, że pierwszy numer okazał się dużym sukcesem wydawniczym. „Sprzedanych zostało bardzo dużo egzemplarzy, nie tylko w tradycyjnych sieciach kolportażu, ale również w placówkach Poczty Polskiej. W wielu małych miasteczkach i wioskach poczta pełni również rolę kulturotwórczą” - zaznaczył szef IPN. (PAP)
rgr/ pat/