Polska po 1989 roku

23.02.2017

Inauguracja działalności Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia w Krakowie

Dr Wojciech Frazik, naczelnik Biura Edukacji Narodowej OIPN w Krakowie (3L), dr hab Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie (1P), dr Jarosław Szarek, prezes IPN (2P,) Jan M. Ruman, red. nacz. "Biuletynu IPN" (2L), Dobrosław Rodziewicz z Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Krakowie (1L) podczas uroczystości otwarcia Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia". Fot. PAP/S. Rozpędzik Dr Wojciech Frazik, naczelnik Biura Edukacji Narodowej OIPN w Krakowie (3L), dr hab Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie (1P), dr Jarosław Szarek, prezes IPN (2P,) Jan M. Ruman, red. nacz. "Biuletynu IPN" (2L), Dobrosław Rodziewicz z Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Krakowie (1L) podczas uroczystości otwarcia Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia". Fot. PAP/S. Rozpędzik

Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zainaugurował w czwartek działalność Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Będzie to miejsce dyskusji, ale również budowania wspólnoty wokół naszej historii i tradycji - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. „Przystanek Historia to miejsce prezentowania nie tylko dorobku historycznego IPN, ale też prowadzenia dyskusji o historii Polski” - powiedział PAP Szarek.

Co miesiąc w krakowskiej placówce zostaną zaprezentowane nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty. Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Na Przystanku gościć będą także spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, dotąd odbywające się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przewidziano również miejsce na czytelnię oraz księgarnię.

Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. „Przystanek Historia to miejsce prezentowania nie tylko dorobku historycznego IPN, ale też prowadzenia dyskusji o historii Polski” - powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

Według prezesa IPN idea sieci kilkudziesięciu Przystanków Historia w całym kraju wpisuje się w nadchodzące ważne wydarzenia historyczne, w tym 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Szarek zapowiedział, że podobne placówki powstaną również zagranicą, jako odpowiedź na zapotrzebowanie środowisk polonijnych.

Pierwszy z zagranicznych Przystanków działa już w Wilnie. Na ukończeniu są prace – relacjonował prezes IPN – związane z tworzeniem takiej placówki w Grodnie, a kolejne otwarcia będą w maju w Brukseli i czerwcu, w Nowym Jorku. „Żyjemy w czasie dużego zainteresowania historią (…). Takie miejsca będą miejscem rozmowy różnych pokoleń na temat historii i naszych doświadczeń” - dodał Szarek.

Krakowski Przystanek Historia rozpoczął działalność prezentacją pierwszego – po pięcioletniej przerwie – numeru „Biuletynu IPN”. Zaprzestano jego wydawania po tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki. Redaktorem naczelnym pisma jest obecnie Jan M. Ruman.

„Po pięciu latach wracamy do +Biuletynu IPN+, który przez blisko 11 lat był najbardziej rozpoznawalną marką Instytutu” - ocenił Szarek. Według niego już teraz można powiedzieć, że pierwszy numer okazał się dużym sukcesem wydawniczym. „Sprzedanych zostało bardzo dużo egzemplarzy, nie tylko w tradycyjnych sieciach kolportażu, ale również w placówkach Poczty Polskiej. W wielu małych miasteczkach i wioskach poczta pełni również rolę kulturotwórczą” - zaznaczył szef IPN. (PAP)

rgr/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL