Holokaust

15.10.2016

Pierwszy zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Awers Medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/M. Trembecki Awers Medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/M. Trembecki

W weekend w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W spotkaniu weźmie udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.

Okazją do spotkania jest 30-lecie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. „Jesteśmy na odejściu, bo każdego miesiąca, czasami tygodnia, ktoś z nas odchodzi. Niedługo już nas nie będzie, więc chcemy uczcić nasze Towarzystwo” – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.

W ocenie p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka na podkreślenie zasługuje fakt, że „po raz pierwszy od II wojny światowej państwo polskie, poprzez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwarza możliwość spotkania i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom członków Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Spotkania po latach, wymiany doświadczeń, wymiany wspomnień”.

„Jesteśmy wdzięczni tym, którzy świadczyli swoją postawą, że wartości, takie jak miłość bliźniego, służba drugiemu człowiekowi oraz pomoc w sytuacji, w której się znalazł, w czasie tej barbarzyńskiej okupacji niemieckiej, są wartością najważniejszą” - zaznaczył Kasprzyk.

Poinformował także, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Kancelarią Prezydenta oraz MSZ planują w przyszłym roku zorganizować w Warszawie i Markowej spotkanie „wszystkich Polaków żyjących na całym świecie, którzy w okresie II wojny światowej pomagali Żydom, pomagali swoim współbraciom w tych niezwykle dramatycznych latach II wojny światowej i okupacji niemieckiej”.

WIDEO

Zjazd rozpocznie w sobotę wieczorem msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy w podziemiach Ordynariatu Polowego WP odbędzie się uroczysta kolacja zorganizowana przez szefa Urzędu ds. Kombatantów.

W niedzielę w południe Sprawiedliwi oraz przedstawiciele władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji żydowskich spotkają się na uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jednym z punktów uroczystości, na specjalne życzenie członków Towarzystwa, będzie koncert w wykonaniu zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Organizatorami spotkania są: Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Na medalu znajduje się sentencja: "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat". W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych – jest ich 6620. (PAP)

ksi/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL