Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odroczył w środę do 28 stycznia rozpatrzenie wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości o likwidację stowarzyszenia Memoriał. O przełożenie rozprawy na inny termin wystąpiły obie strony.
Resort sprawiedliwości uzasadnił swój wniosek tym, że nie zdążył przeprowadzić pełnej ekspertyzy dokumentów otrzymanych od Memoriału. Z kolei stowarzyszenie wyraziło nadzieję, że po przeanalizowaniu nowego statutu organizacji Ministerstwo Sprawiedliwości wycofa swój wniosek.
Żądanie rozwiązania Memoriału, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie, resort sprawiedliwości uzasadnia nieprzestrzeganiem przezeń prawa o stowarzyszeniach. Ministerstwo domaga się m.in., by wszystkie struktury Memoriału w regionach FR miały status oddziałów regionalnych.
13 listopada Sąd Najwyższy już raz odroczył postępowanie, aby dać stowarzyszeniu czas na dostosowanie dokumentów statutowych do wymogów stawianych przez resort sprawiedliwości.
23 listopada Memoriał poinformował, że na ogólnorosyjskiej konferencji organizacja dokonała zmian w swoim statucie, wychodzących naprzeciw żądaniom ministerstwa. Dotychczas stowarzyszenie miało skomplikowaną strukturę poziomą - tworzyły ją zarówno indywidualni obywatele, jak i organizacje społeczne. To one decydowały, jak nazywa się oddział.
Memoriał ma łącznie ponad 60 podmiotów w 45 regionach FR. Dotąd tylko 17 miało status oddziałów regionalnych. Pozostałe weszły w skład stowarzyszenia jako organizacje, na podstawie złożonych podań. Prawo stanowi, że organizacja ogólnokrajowa musi mieć oddziały w ponad połowie z 83 regionów FR.
Memoriał zaskarżył żądania resortu sprawiedliwości najpierw do Sądu Rejonowego w Moskwie, a później do Moskiewskiego Sądu Miejskiego. Obie instancje przyznały rację Ministerstwu Sprawiedliwości.
W końcu sierpnia dało ono stowarzyszeniu miesiąc na dokonanie zmian w statucie. Memoriał zwrócił się do resortu sprawiedliwości o przedłużenie tego terminu do 20 listopada, na który to dzień stowarzyszenie pierwotnie planowało konferencję w celu dokonania żądanych zmian. Resort sprawiedliwości jednak odmówił.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ jo/ ap/