Stan wojenny

16.12.2016

Uroczystości w 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek: przyszli, żeby zdeptać naszą godność

Krzysztof Pluszczyk, szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku - uroczystości przed Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek 35. rocznicę pacyfikacji kopalni. Fot. PAP/A. Grygiel Krzysztof Pluszczyk, szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku - uroczystości przed Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek 35. rocznicę pacyfikacji kopalni. Fot. PAP/A. Grygiel

Przed Krzyżem-Pomnikiem, upamiętniającym śmierć dziewięciu górników z kopalni Wujek na początku stanu wojennego, w piątek wieczorem rozpoczęły się główne uroczystości 35. rocznicy tamtych wydarzeń. "Tutaj przyszli, żeby zdeptać naszą godność" - mówił przed pomnikiem Krzysztof Pluszczyk.

Udział w uroczystościach bierze prezydent Andrzej Duda.

Rozpoczynając uroczystości Pluszczyk, który jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981, przypomniał, że w miejscu, gdzie dziś stoi pomnik, 35 lat temu była górnicza barykada.

"Została przewrócona przez czołgi, które wjechały na kopalnię; za czołgami weszły plutony milicji, wyposażone w tarcze, w pałki i w broń palną. Żeby tego było mało, przyleciały helikoptery, które z powietrza rzucały gazy na tych, którzy ośmielili się protestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego" - wspominał Pluszczyk, który był uczestnikiem strajku przed 35 laty.

"Jak to boli, jak czytam w Gazecie Wyborczej, że tu były zamieszki. Tu nie było żadnych zamieszek. Tutaj przyszli, żeby zdeptać naszą godność; tu przyszli i strzelali do ludzi, tu nie było zamieszek. Dość takim słowom w polskiej prasie. Naprawdę, to boli mnie, boli te rodziny, które tutaj są. Tak nie wolno, nie wolno zakłamywać historii" - apelował przewodniczący społecznego komitetu.

"My tutaj jesteśmy w muzeum (Izbie Pamięci Kopalni Wujek oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności - PAP) po to, żeby młodym ludziom opowiadać, co się tu wydarzyło" - powiedział Pluszczyk, witając uczestników uroczystości w 35. rocznicę śmierci górników oraz 25. rocznicę poświęcenia upamiętniającego ich pomnika.

Zebranych przed pomnikiem przywitał też przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. W obchodach uczestniczy m.in. szef Solidarności Piotr Duda, parlamentarzyści różnych opcji, związkowcy i samorządowcy, a także wielu mieszkańców Śląska.

Przed rozpoczęciem uroczystości słychać było pojedyncze okrzyki, domagające się uwolnienia Zygmunta Miernika, skazanego za rzucenie tortem w sędzię, zajmującą się sprawą gen. Czesława Kiszczaka. (PAP)

mab/ akp/ mtb/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL