Hasłem VIII Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego, który odbędzie się 12 maja, jest "Miłość do bliźniego". Przypominając jego postać, organizatorzy zwrócą również uwagę na handel ludźmi.
Marsz przejdzie ulicami Starego Miasta. VIII edycja rozpocznie się o godzinie 12 od nadania rondu u zbiegu ul. Łódzkiej i Trasy Wschodniej im. płk. Witolda Pileckiego. Później zaplanowano mszę świętą w kościele garnizonowym, której przewodniczył będzie biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Po mszy kolumna przejdzie pod pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. "Tam uroczystości potrwają do 15.20. Będzie odebranie meldunku, przemówienia gości, apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów" - poinformował organizator wydarzenia radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Karol Wojtasik.
Od godziny 15.30 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona walce o godność człowieka w XX i XXI w.
"Fundacja HAART Kenya zaprezentuje swoje dotychczasowe działania w Afryce, walkę z mafiami i gangami handlującymi ludźmi, a pani wiceminister kultury Magdalena Gawin opowie o heroicznej walce Pileckiego w ratowaniu Polaków, Żydów czy Romów, więźniów obozów koncentracyjnych. Na zakończenie będzie miało miejsce podpisanie umowy współpracy pomiędzy Fundacją Polska Tożsamość a HAART Kenya i poinformowanie o akcji toruńskich restauratorów zbierających pieniądze na rehabilitację, pomoc psychologiczną i medyczną ofiar handlu ludźmi w Afryce" - dodał Wojtasik.
Uczestnictwo w marszu zapowiedzieli także m.in. o. Jean de Dieu - ofiara handlu ludźmi, dziś zaangażowany w pomoc poszkodowanym jako misjonarz, prof. Reginald Cruz, który kieruje w Tangaza University College w Nairobi Katedrą Historii Kościoła, oraz założyciel i dyrektor fundacji HAART Kenya Radosław Malinowski. Zaproszony został również były szef MON Antoni Macierewicz.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu w północno-wschodniej Rosji. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej wraz z rodziną przedostał się do Polski. Jako ułan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął studia rolnicze, przez pewien czas studiował także sztuki piękne. W latach 30. administrował rodzinnym majątkiem w Sukurczach koło Lidy.
W kampanii wrześniowej walczył w szeregach armii "Prusy", a w październiku 1939 r. przeszedł do konspiracji; był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. We wrześniu 1940 r. dał się aresztować w obławie na warszawskim Żoliborzu – była to część jego planu przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w celu zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wśród więźniów komórek ruchu oporu i nawiązania ich współpracy z organizacjami konspiracyjnymi poza obozem.
Po wykonaniu zadania wraz z dwoma towarzyszami zorganizował ucieczkę z Auschwitz. Wziął udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku dostał się do niewoli. Zakończenie wojny zastało go w oflagu w Murnau – po krótkim pobycie w 2. Korpusu został przerzucony do kraju, gdzie odtwarzał struktury konspiracyjnej organizacji NIE. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w maju 1948 r., został oskarżony o szpiegostwo i przygotowywanie zamachów na funkcjonariuszy państwowych – skazany po krótkim procesie na karę śmierci, został zastrzelony 28 maja 1948 r. w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ wus/