IPN zachęca, by w miejscach śmierci Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w niedzielę zapalić znicz. Akcja "Zapal znicz pamięci" ma przypomnieć o przedstawicielach polskich elit z ziem wcielonych do III Rzeszy i straconych w ramach tzw. operacji Tannenberg.
"Ideą akcji jest przypomnienie hekatomby narodu polskiego podczas II wojny, zwłaszcza masowo mordowanej przez Niemców inteligencji, na terenie ziem wcielonych do III Rzeszy, czyli Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Śląska, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej. O prowadzonych tam mordach w ramach tzw. operacji Tannenberg wiedza jest często niewielka, a tylko do końca 1939 r. Niemcy zamordowali tam 40 tys. Polaków" - powiedział PAP Michał Kurkiewicz, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej biura prezesa Instytut Pamięci Narodowej, który organizuje akcję wspólnie z Radiem Merkury Poznań.
Organizatorzy zachęcają do zapalania zniczy w niedzielne południe w miejscach związanych z kaźnią Polaków, sfotografowanie ich i przesłanie pod adresem znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl. Zdjęcia z krótkim opisem zostaną zamieszczone na stronie internetowej Radia Merkury Poznań i na portalu www.dzieje.pl. W odnalezieniu miejsc pamięci może pomóc wykaz przygotowany przez piony edukacyjne IPN znajdujący się na www.zapal-znicz.ipn.gov.pl.
Inicjatywa ma miejsce po raz szósty i jej celem jest, jak podkreślają organizatorzy, przypomnienie bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za "podtrzymywanie polskości, aktywność społeczną i patriotyzm". Akcja ma też zwrócić uwagę na fakt, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do Rzeszy były znacznie trudniejsze oraz podkreślić zaangażowanie ich rodzin w konspirację lub walkę zbrojną o wolną Polskę.
Organizatorzy zachęcają do zapalania zniczy w niedzielne południe w miejscach związanych z kaźnią Polaków, sfotografowanie ich i przesłanie pod adresem znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl. Zdjęcia z krótkim opisem zostaną zamieszczone na stronie internetowej Radia Merkury Poznań i na portalu www.dzieje.pl. W odnalezieniu miejsc pamięci może pomóc wykaz przygotowany przez piony edukacyjne IPN znajdujący się na www.zapal-znicz.ipn.gov.pl. Osoby pragnące wspólnie zapalić znicz pamięci organizatorzy zapraszają w niedzielę w południe pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.
O historii eksterminacji polskich elit organizatorzy przypominają poprzez losy poszczególnych ludzi. W tym roku jest to pięć osób aresztowanych przez Niemców jesienią 1939 r. i zamordowanych. Witold Donimirski (1874–1939) – ziemianin, działający na rzecz Polaków na niemieckim wówczas Powiślu, zamordowany w KL Sachsenhausen-Oranienburg. Wacław Wawrzyniak (1894–1939) – powstaniec wielkopolski, przedwojenny burmistrz Fordonu, zamordowany tam przez Selbstchutz w październiku 1939 r. w publicznej egzekucji. Stanisław Sapociński (1904–1939) – łódzki dziennikarz, felietonista "Kuriera Łódzkiego" i "Echa", rozstrzelany 12 listopada 1939 r. na poligonie wojskowym na Brusie. Brunon Ochojski (1885–1939) – halerczyk, powstaniec śląski, społecznik, zamordowany w KL Dachau. Mikołaj Kiedacz (1879–1939) – prezydent i wiceprezydent Poznania (1919–1932), zamordowany w Forcie VII w Poznaniu.
Akcję "Zapal znicz pamięci" zwieńczy "Koncert Zaduszkowy. Pamiętamy…", który odbędzie się w czwartek w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Koncert będzie hołdem dla polskich patriotów, ofiar gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnie siedzibie Teatru. Podczas koncertu zostanie wykonany koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 Jana Sebastiana Bacha i requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na skrzypcach zagra Tiffany Tan z Singapuru z towarzyszeniem solistów, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego. Koncertowi patronują marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezes IPN Łukasz Kamiński, prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
"Zapal znicz pamięci" to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych: Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast, od tego roku także przy współpracy Muzeum Historii Polski.
Patronem medialnym akcji jest portal historyczny www.dzieje.pl. (PAP)
akn/ dym/