Pokazy lotnicze, uroczysty apel i koncert orkiestry wojskowej złożą się na program sobotniego pikniku w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), organizowanego z okazji 100-lecia Szkoły Orląt. To właśnie w Grudziądzu w 1925 roku utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa.
Wincenty Witos nie cierpiał endecji i klerykalizmu, sanacji zawdzięczał wtrącenie go bez sądowego wyroku do twierdzy brzeskiej i emigrację; nie dawał się wykorzystać do cudzych celów. Przed pomnikiem przywódcy polskiego ruchu ludowego i trzykrotnego premiera w ostatnich dniach politycy różnych opcji organizowali w Warszawie konferencje związane z wyborami.
Na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca gen. brygady Stefana Wiktora Pasławskiego, pierwszego komendanta głównego przedwojennej Straży Granicznej, który w latach 1934-1936 był też wojewodą białostockim.
Stojąca w Parowozowni Wolsztyn słynna lokomotywa "Piękna Helena" ma szanse wrócić pod parę i na tory. W jej sprawie wolsztyńska instytucja porozumiała się z właścicielem, teraz ruszają poszukiwania pieniędzy na remont.
Złożeniem wieńców pod pomnikiem oraz wysłuchaniem opowieści o jednym z ojców polskiej niepodległości uczczono w Łodzi 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Marszałek przez krótki okres mieszkał z żoną Marią w tym mieście i wydawał pismo "Robotnik".
W poniedziałek przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Belwederskiej w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy jego śmierci. "Niech trwa pamięć o wielkim polskim patriocie marszałku Józefie Piłsudskim" – powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.
12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski. Był jednym z ojców polskiej niepodległości. Zostawił po sobie dobrą i złą legendę: zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 maja zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Architektura pamięci". Okazją jest przypadająca 12 maja 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.
Z okazji 90. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Warszawie spacer po Łazienkach Królewskich i okolicach Belwederu. Zaplanowano go 12 maja (w poniedziałek), obowiązują zapisy.
Płat sztandaru 4. Pułku Strzelców Podhalańskich odnaleziono w piątek (2 maja) pod Tomaszowem Lubelskim, w rejonie ostatnich walk jednostki z Cieszyna we wrześniu 1939 roku – dowiedziała się PAP od Krzysztofa Neściora, właściciela cieszyńskiego muzeum 4. PSP.