Druga wojna czeczeńska wybuchła w 1999 r., ale kwestia niepodległości Czeczenii pojawiła się w 1991 r., tuż po rozpadzie ZSRS. Już Aleksandr Sołżenicyn w „Archipelagu Gułag” wspomina Czeczenów jako ten naród wchodzący w skład ZSRS, który nie daje się okiełznać – historie wojen w tym regionie sięgają XVIII w. i carskiej Rosji. Zdjęcia z drugiej wojny czeczeńskiej nie mogą nie przywoływać skojarzeń z trwającą obecnie wojną na Ukrainie.
Ośrodek KARTA i Faktyczny Dom Kultury zapraszają na spotkanie wokół książki Poliny Żerebcowej „Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994-2004”. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) o godz.19.00.
Przypomnimy o okrucieństwie wojny, o zniszczeniach jakich dokonuje: nie tylko takich, o których czytamy w książkach historycznych, ale także tych, o których się nie pisze - powiedział aktor Andrzej Seweryn o spektaklu "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej".
Spektakl „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reż. Iwana Wyrypajewa, z udziałem Andrzeja Seweryna zostanie wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 73. rocznicy wybuchu zrywu. Spektakl oglądać będzie można w gmachu muzeum od 2 do 5 sierpnia.
W 10 lat po ataku terrorystów na szkołę w Biesłanie w Osetii Północnej - republice będącej częścią Federacji Rosyjskiej - wciąż nie wyjaśniono wszystkich jego okoliczności, w tym tego, kto kierował chaotyczną akcją uwalniania zakładników.