Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł prezentowanych jest publiczności po raz pierwszy.
Część spośród tych brakujących obiektów MNW udało się już odnaleźć. Znajdowały się w innych lokalizacjach muzeum. Stwierdzono błędy, które skutkowały omyłkowym uznaniem części muzealiów za zaginione - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Warszawie Monika Bala.
Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie zostaną zaprezentowane w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na ekspozycji znajdą się prace takich artystów, jak Pierre Bonnard, Lucien Pissarro, Auguste Renoir czy Alfons Mucha.
Zbiór grafik Rembrandta van Rijn będzie prezentowany z Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu od 28 do 30 czerwca. Kolekcja prac holenderskiego malarza to jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Książąt Lubomirskich wchodzącego w skład Ossolineum.
Grafiki Jerzego Nowosielskiego z lat 90. oraz prace m.in. Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina oglądać można na wystawie w warszawskim Salonie Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Aukcja dzieł odbędzie się 7 lutego.
Wernisaż wystawy poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się 1 czerwca w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Ekspozycja 81 prac jednego z najbardziej znanych artystów Młodej Polski będzie dostępna dla zwiedzających do 26 sierpnia.
Ponad 100 map, planów i grafik znajdzie się na wystawie "Łódź i region łódzki od XVI wieku do współczesności", która zostanie otwarta we wtorek w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ). Część kolekcji - wraz z opisami - dostępna będzie w formie wirtualnej.
Ponad 60 prac, głównie grafik, surrealisty Salvadora Dalego zagości na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu w willi Ochorowiczówka w Wiśle. Oglądać je będzie od piątku – poinformował kustosz Muzeum Sebastian Chachołek.
99 prac - obrazów i grafik - artystów lubelskiej awangardowej grupy Zamek Jerzego Durakiewicza i Przemysława Zwolińskiego, nabyło do kolekcji Muzeum Lubelskie. Można je oglądać na wystawie z okazji 110-lecia muzeum, które ma siedzibę właśnie na Zamku Lubelskim.