W popowodziowym, listopadowym numerze „Mówią wieki” redaktorzy miesięcznika zaproponowali czytelnikom opowieść o tym, jak kiedyś radzono sobie w naszym kraju z rozmaitymi kataklizmami; a było ich niemało poczynając od tytułowego „powietrza, ognia i wody”.
Sezon urlopowy wciąż w pełni, więc nic dziwnego, że sierpniowe „Mówią Wieki” poświęcone są tej tematyce. „Turystyka masowa jest zjawiskiem bardzo młodym” – pisze w artykule wstępnym Maciej Krawczyk. Przypomina, że jeszcze 50 lat temu na zagraniczne wojaże mogli sobie pozwolić jedynie zamożni, a przed 100 laty na wakacje wyjeżdżali już prawie wyłącznie bogaci. Dziś trudno nam sobie wyobrazić rok bez urlopowego wypoczynku.
Z okazji paryskich igrzysk lipcowy numer „Mówią wieki” jest poświęcony obecności Polski i Polaków na arenach olimpijskich. Biało-czerwoni zadebiutowali 100 lat temu - w 1924 roku w Paryżu. Od tego czasu do dziś wywalczyli 321 medali, w tym 79 złotych – przypomina w artykule wstępnym Bogusław Kubisz
Mało który z regionów Polski, ba, całej Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia przechodził tak wiele zmian co Prusy Wschodnie – zauważa prof. Igor Kąkolewski, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, które jest partnerem najnowszego numeru „Mówią wieki”.
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Pułtusk jest jedną z najważniejszych miejscowości północnego Mazowsza – zauważa prof. Michał Kopczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mówią wieki”. Listopadowy numer niemal w całości poświęcono dziejom „Wenecji Mazowsza”.
Chcemy opowiedzieć bliżej o środowisku rodzinnym wielkiego astronoma, jego drodze do wielkości, a także o jego zasługach zarówno na polu astronomii, jak i ekonomii – pisze prof. Michał Kopczyński, redaktor naczelny „Mówią wieki”. W numerze także sylwetka Henryka Magnuskiego, ojca telefonii komórkowej.
Gdy Niemcy szturmowali umocnione pozycje Rosjan, na południu kontynentu alianci przeprowadzili operację „Husky”, jak nazwano lądowanie na Sycylii – zauważa redaktor naczelny magazynu „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński.
Konwencja przeniesienia na arkusz danego obszaru może, ale nie musi, być politycznym projektem – mówi w rozmowie na łamach lipcowego „Mówią wieki” prof. Anna Wieczorkiewicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W numerze m.in. także dzieje Powstania Styczniowego.
Prawdziwe lub wyimaginowane zamachy na wolność obywateli (czyli szlachty i jej magnackiej elity) traktowano poważniej niż dobro wspólnoty jako całości – pisze redaktor naczelny prof. Michał Kopczyński we wprowadzeniu do najnowszego numeru „Mówią wieki” poświęconego dziejom rokoszów.
Dawna stolica rozległego państwa po 1795 r. stała się prowincjonalnym pruskim miastem. Dopiero ustanowienie Księstwa Warszawskiego, a potem Królestwa Polskiego pozwoliło miastu wrócić na ścieżkę wzrostu – zauważa redaktor naczelny magazynu „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński.