Srebrna papierośnica, pamiątka rodowa po jednej z żydowskich rodzin z Tykocina - została styczniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Rodzina została zamordowana podczas zagłady Żydów tykocińskich w 1941 roku.
Cenna, wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona przed laty pod Brańskiem trafiła w środę jako depozyt do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, przekazana przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Książka z biblioteki Izabeli Branickiej, żony Jana Klemensa, fundatora Białegostoku, jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To jedyna pozycja z biblioteki Branickiej w zbiorach tej instytucji.
Rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika zrealizowana przez wybitnego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego - jest sierpniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Rzeźba wykonana została na 500. rocznicę urodzin astronoma.
Ceramiczne naczynie ostrodenne sprzed ponad czterech tysięcy lat, wytworzone przez ostatnich łowców-zbieraczy, a wydobyte z dna rzeki Jegrzni – jest lipcowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Instytucje podaje, że to jedyny tego typu zabytek w zbiorach polskich muzeów.
Latem ma rozpocząć działalność nowy oddział Muzeum Podlaskiego - Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa - poinformował PAP dyrektor muzeum Waldemar Wilczewski. Instytucja będzie znajdować się w zabytkowym myśliwskim dworku w Turośni Kościelnej.
Datowany na koniec XI - początek XII wieku naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka - jest styczniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można go oglądać w instytucji do końca roku.
Czarno-białe fotografie z lat 50. i 60, a także wybór kilkunastu fotomontaży Zdzisława Beksińskiego można od soboty oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia.
Ikona Matki Bożej Pocieszenia ze zbiorów supraskiego Muzeum Ikon jest zabytkiem stycznia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. To rozpoczęta pięć miesięcy temu akcja tej placówki, która polega na prezentacji i przybliżaniu historii jednego eksponatu, którego na co dzień na wystawach oglądać nie można.
Wystawę pokazującą drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. oraz ten proces na ziemiach dzisiejszego województwa podlaskiego można od wtorku oglądać przed Ratuszem w Białymstoku, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie.