80 lat temu, 12 czerwca 1942 r., 13-letnia Żydówka Anne Frank, która wraz z rodziną ukrywała się przed Niemcami w Amsterdamie, rozpoczęła pisanie swojego dziennika. Opisywała w nim codzienność w ukryciu. Dziennik jest jednym z najbardziej znanych świadectw Holokaustu, lecz nie jedynym. Podobne relacje stworzyli Dawid Sierakowiak oraz Renia Spiegel, którzy żyli w Polsce.
Watykański dziennik „L'Osservatore Romano” będzie znów, począwszy od niedzieli 4 października, ukazywać się w wersji papierowej. Przez pół roku z powodu pandemii koronawirusa gazeta wydawana była tylko w formie elektronicznej.
W stołecznym Muzeum Więzienia Pawiak 16 września odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Majdanek. 15 I – 17 V 43 r. Dziennik” Jadwigi Ankiewicz, 16-letniej więźniarki. Jest to jedyny oryginalny dziennik napisany w całości w niemieckim obozie koncentracyjnym.
Pamiętnik Jadwigi Ankiewicz, 16-letniej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, wydało Muzeum na Majdanku w Lublinie. Zapiski Ankiewicz to jedyny, zachowany w oryginale dziennik powstały w tym obozie.
„Wiesław Szpakowicz był typowym przedstawicielem wymordowanej przez niemieckich nazistów elity II Rzeczypospolitej. Zginął jako cichociemny – spadochroniarz Armii Krajowej na ziemi norweskiej w locie do kraju, w nieznanych do końca okolicznościach” – wskazuje Jarosław Szarek, prezes IPN, w przedmowie do publikacji.
Dziennik Reni Spiegel, 18-letniej polskiej Żydówki, która zginęła z rąk hitlerowców, ukaże się w Stanach Zjednoczonych 19 września nakładem wydawnictwa Penguin Books. Publikację porównuje się już do pamiętnika Anny Frank.
„Dziwny jest taki dziennik pozbawiony choćby odrobiny refleksji. Wprawdzie takie było założenie, które przyjąłem od początku – relata refero – ale drażni ono. Przecież chyba mógłbym oceniać, komentować, prognozować? A może bezrefleksyjna forma jest przybrana także i dlatego, żeby ukryć brak refleksji? Wydaje mi się w gruncie rzeczy, że zupełnie nie umiem myśleć politycznie, tzn. o polityce i uogólniać z małej ilości faktów; że z natury umysłowości uciekam do konkretu, do faktografii” – tak samokrytycznie ocenił swoje zapiski Andrzej Paczkowski.
Może choć trochę pomożemy naszej obolałej ojczyźnie, jeśli młodszych od nas będziemy namawiać, by przeczytali i przemyśleli Gombrowiczowski „Dziennik” - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Franaszek, literaturoznawca, biograf Miłosza i Herberta w 50. rocznicę śmierci autora „Ferdydurke”.
W Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w czwartek debata nt. „Dziennika” Reni Spiegel, polskiej Żydówki, zamordowanej przez Niemców w przemyskim getcie w 1942 r. Zapiski „polskiej Anny Frank” opublikowano po polsku w 2016 r. jako „Dziennik 1939-1942”.