Prawda o zbrodni ponarskiej jest warunkiem, dzięki któremu możliwe jest budowania relacji polsko-litewskich. Aby te relacje były dobre Litwini muszą się zmierzyć ze swoją przeszłością – powiedział podczas Konferencji Ponarskiej w Wilnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W lesie ponarskim upamiętniono blisko 100 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych tam w latach 1941–1944 przez niemieckich okupantów i ich litewskich kolaborantów. „Dziękujemy poległym za to, że nie zabrakło im wiary w wolną Polskę” – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Około 700 osób wzięło udział w centralnych Uroczystościach Ponarskich, które odbyły się w poniedziałek w polskiej kwaterze w Ponarach, w miejscu masowych mordów podczas II wojny światowej. Zamordowano tam około 100 tys. osób, w tym głównie Żydów i - według niektórych szacunków - około 20 tys. Polaków.
W znajdujących się na obrzeżach Wilna Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie wojny Żydów, ale też Polaków, odbyły się w czwartek uroczystości z okazji 80. rocznicy początku likwidacji wileńskiego getta z udziałem przedstawicieli władz kraju, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej.
Msza święta w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego w intencji ofiar zbrodni ponarskiej zainaugurowała w niedzielę pięciodniowe Uroczystości Ponarskie, upamiętniające Polaków zamordowanych w podwileńskich Ponarach podczas niemieckiej okupacji.
Wileńskie obchody Dnia Ponarskiego rozpoczęły się we wtorek od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Pelczara, prekursora polskiej onkologii, rozstrzelanego w Ponarach 17 września 1943 roku. Obchody potrwają do niedzieli.
W Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie w środę odbyła się premiera "Oratorium Ponarskiego". To pierwszy utwór muzyczny poświęcony pamięci ofiar największej zbrodni dokonanej podczas II wojny światowej na ludności żydowskiej i polskiej na dawnych Kresach.
Kilkaset osób wzięło udział w piątek w Wilnie w Marszu Żywych, w 75. rocznicę początku Holokaustu na Litwie. W marszu uczestniczyli przedstawiciele społeczności żydowskiej, litewskiego rządu, a także 30-osobowa delegacja Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.