Ekspozycję prezentującą piękno Katedry Ormiańskiej we Lwowie oraz pamiątki i zabytki sakralne dawnej, wielokulturowej Rzeczypospolitej będzie można oglądać od 2 października w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
W 2014 r. wykonany został projekt techniczny remontu drewnianego lamusa w zespole zabudowań dawnego klasztoru Brygidek, później nazaretanek, w Grodnie na Białorusi. Celem projektu - realizowanego przez Jerzego Szałygina i Macieja Warchoła z Fundacji Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego TERPA, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - było stworzenie dokumentacji historyczno-konserwatorskiej projektu technicznego remontu drewnianego lamusa (spichlerza).
Jezuici zostali sprowadzeni do Lwowa przez arcybiskupa Jana Dymitra Solikowskiego w 1584 r. i bardzo prężnie rozwijali się jako placówka misyjna, stając się miejscem edukacji wielu młodych ludzi pochodzących z magnackich domów ziem południowo-wschodnich Rzeczpospolitej.
W dniach 11-12 2017 r. maja w Żółkwi i we Lwowie odbyły się komisje inaugurujące kolejny sezon prac konserwatorskich. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Dorota Janiszewska-Jakubiak, Michał Michalski i Krzysztof Berg z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, a także reprezentanci beneficjentów i wykonawców prac finansowanych z dotacji ze środków Programów MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą" i „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”.
Ambasada RP w Wilnie składa podziękowania władzom Wilna i miejskiej ekipie sprzątającej, która usunęła zniszczenia na cmentarzu na Rossie - napisano w komunikacie na mediach społecznościowych ambasady. W sobotę rano chuligani zamalowali ogrodzenie cmentarza.
Prezentacja prac konserwatorskich prowadzonych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego m.in. na Ukrainie, Łotwie I Białorusi nastąpi podczas III gali fundacji, która odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.
Parafia katolicka powstała w Dubnie przed 1612 r. Pierwsza drewniana świątynia przetrwała półtora wieku. Kolejna, wybudowana staraniem ówczesnego proboszcza dubieńskiego, późniejszego bpa łuckiego Jana Chryzostoma Kaczkowskiego, spłonęła w 1811 r. Ogień, który wówczas zniszczył znaczną część miasta, wraz z kościołem strawił księgi i dokumenty parafii. Sprawowanie liturgii przeniesiono do kościoła Ojców Bernardynów, gdzie nabożeństwa odprawiano do czasu zakończenia budowy nowego kościoła farnego.
Zabytkowy cmentarz katolicki przy ul. Truskawieckiej w Drohobyczu, założony w 1790 roku, to miejsce pochówku wielu osób zasłużonych dla historii miasta. Znajdują się tu groby polskie, ukraińskie i austriackie. Niektóre z nagrobków stanowią wartościowe przykłady sztuki sepulkralnej, a lektura umieszczonych na tablicach inskrypcji to wspaniała lekcja historii miasta i całego regionu.