W Dąbrowie Górniczej uczczono w niedzielę 42. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego – ostatniego z Porozumień Sierpniowych z 1980 r., które umożliwiło tworzenie struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.
Bliscy i współpracownicy, a także m.in. przedstawiciele IPN złożyli w środę kwiaty na grobie Andrzeja Rozpłochowskiego - zmarłego w grudniu ub.r. legendarnego działacza Solidarności, przywódcy strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusza Porozumienia Katowickiego.
Ciężko się odbiera takie wiadomości, jak ta o śmierci Andrzeja Rozpłochowskiego. Bez niego trudno sobie wyobrazić Solidarność na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie Solidarność w ogóle - napisał w poniedziałek późnym wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Nie żyje Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. Miał 71 lat. Informację o jego śmierci przekazali w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych jego znajomi, a także m.in. portal niezależna.pl.
Porozumienie Katowickie z 11 września 1980 r. to jedno z najważniejszych porozumień zawartych wówczas z komunistyczną władzą, miało fundamentalne znaczenie dla powstania "Solidarności” – powiedział w sobotę w Dąbrowie Górniczej prezydent RP Andrzej Duda.
Mija 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić niepodległą Polskę, które na zawsze odmieniły los ojczyzny i całego świata - podkreślił premier Mateusz Morawieckie w liście do uczestników obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ "Solidarność.
W Dąbrowie Górniczej, gdzie 11 września 1980 r. zawarto czwarte z porozumień między władzami PRL a robotnikami, upamiętniono w piątek 40. rocznicę tego wydarzenia. Przywódca ówczesnego strajku Andrzej Rozpłochowski zaapelował, by odejść od określania porozumienia katowickim i nazywać je dąbrowskim.
W Dąbrowie Górniczej uczczono w środę 39. rocznicę Porozumienia Katowickiego, które spoiło porozumienia zawarte latem 1980 r. w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. "Wszyscy Państwo byli współautorami wielkiego historycznego zwycięstwa" - napisał do bohaterów wydarzeń 1980 r. prezydent Andrzej Duda.
Załoga Huty Katowice zapisała niezwykle ważną kartę w historii polskiej walki o wolność – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników wtorkowych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego.
Hutnicy z Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, choć mogli walczyć o postulaty własnej branży, upomnieli się o prawa świata pracy dla całego kraju - mówił we wtorek w Dąbrowie Górniczej prezes IPN Jarosław Szarek podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego.