Pod hasłem „Droga światopoglądowa Wincentego Witosa” w Katowicach w poniedziałek zorganizowana została konferencja naukowa poświęcona trzykrotnemu premierowi polskiego rządu. „Dla niektórych mimo wszystko pozostał parweniuszem” – przyznali uczestnicy debaty.
„Zapomniana armia. Odkryj na nowo Bataliony Chłopskie” – konferencja naukowa pod takim tytułem zaplanowana została we wtorek (8 października) w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Ostatnio jeszcze bardziej doceniliśmy wielkość Wincentego Witosa i pełniej rozumiemy ogrom bezprawia i niesprawiedliwych prześladowań, jakich nie szczędzili mu zawłaszczający państwo rządzący – napisał z okazji odsłonięcia popiersia polityka w Morawicy prezydent Andrzej Duda.
Polskie zrywy narodowowyzwoleńcze z XIX w. pokazały jedno – bez poparcia chłopów nie uda się doprowadzić do odrodzenia Rzeczypospolitej. Zarówno powstańcy listopadowi, jak i styczniowi przegrali bitwy o włościan, a wraz z nimi – szanse na spełnienie marzeń o wolności. Jak zachowali się mieszkańcy wsi po wybuchu I wojny światowej?
Program Polskiego Stronnictwa Ludowego niezmiennie łączy w sobie tradycję i nowoczesność - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z okazji Święta Ludowego. Jak zaznaczył, jeżeli wygramy jedność, to wybierzemy dobrą przyszłość, a jeśli przegramy, historia może okrutnie się powtórzyć.
8 marca 1984 r. w Warszawie otwarto Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Wśród eksponatów są m.in. obrazy Styki, Axentowicza, kolekcja rzeźby, numizmaty, militaria oraz największy zbiór dokumentacji ruchu ludowego w Polsce.
Niepodległość jest wielkim słowem i wielką wartością; nie jest hasłem, nie jest tylko świętem 11 listopada; to jest każdy dzień i każdy dzień dbania o nią i szukania tego, co może nas połączyć – powiedział w niedzielę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
21 stycznia 1874 r. urodził się Wincenty Witos, przywódca polskiego ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP. Mottem jego działań była sentencja: „Kiedy nie było Polski niepodległej – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej”.
Mamy obecnie do czynienia z „terrorem praworządności”; Wincenty Witos nigdy by się na to nie zgodził - powiedział w niedzielę w Wojniczu prezydent Andrzej Duda na obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II RP.