Pod domami, ulicami, trawnikami Muranowa nadal jest getto - zachowały się fundamenty, ślady piwnic czy resztki schronów, gdzie ludność getta szukała ocalenia - mówi PAP prof. Jacek Leociak, autor wydanej właśnie książki "Podziemny Muranów".
Muranów jest unikatem w skali światowej; cała dzielnica jest bowiem posadowiona na terenie getta, na jednym wielkim cmentarzu. A jednocześnie jest to zwyczajna, żywa dzielnica – mówi prof. Jacek Leociak, pomysłodawca i współtwórca wystawy „Tu Muranów” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Prof. Jacek Leociak – pracownik Instytutu Badań Literackich PAN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN – został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienie za osiągnięcia m.in. w dziedzinie eseistyki wręczono w piątek w Krakowie.
Dziś z czasów przedwojennej zabudowy getta możemy dostrzec tylko okruchy. Można powiedzieć, że praktycznie niczego nie ma – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.
Przywilej walki z bronią w ręku miała garstka młodych ludzi. Nie zapominajmy mówiąc o powstaniu w getcie warszawskim o przytłaczającej większości ludności cywilnej, która w powstaniu nie uczestniczyła, ale była ofiarami tego powstania - powiedział prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.
„Opowieść dotyczy wielowiekowej historii ulic i ich mieszkańców, sięga w głęboką przeszłość i dotyka teraźniejszości. Punktem kulminacyjnym jest okres getta i czas Zagłady. Po Zagładzie nie ma już nic, prawie nic. Mamy więc biografie dwunastu ulic, sportretowanych od narodzin po śmierć” – pisze Jacek Leociak.
Dom Spotkań z Historią zaprasza na premierę książki oraz audiobooka "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę" prof. Jacka Leociaka. Spotkanie odbędzie się 16 marca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Wstęp na spotkanie jest wolny.
Treblinkę z zagładą Żydów kojarzy zaledwie 13,8 proc. Polaków, Sobibór – 1,9 proc., a Bełżec niecały 1 procent – mówi prof. Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się w getcie warszawskim Wielka Akcja likwidacyjna, będąca realizacją planu „rozwiązania kwestii żydowskiej" w GG.
Codzienne życie żydowskiej społeczności przed wojną w miasteczku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ukazuje zbiór kilkuset niepublikowanych dotąd zdjęć, zgromadzonych w albumie "Żarki Żydowskie. Zaginione Fotografie", wydanym przez Fundację Brama Cukermana.