Sardynia jest jak otwarte muzeum, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością. W trudnych czasach wyspa jest także miejscem ukojenia - powiedział PAP Jeff Biggers, autor książki "Sardynia. Podróż w czasie".
Będąc w stanie wyczerpania fizycznego, psychicznego, duchowego i emocjonalnego, moi bohaterowie musieli podjąć decyzje, które zaważą na kolejnych latach. Po wojnie Żydzi musieli się stworzyć na nowo - powiedziała PAP Anna Bikont, autorka książki "Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów".
Rozpoczynamy prace nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 3.0 - ogłosiła w czwartek na konferencji prasowej szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Dodała, że powstał również zespół wypracowujący zmiany, które mają poprawić sytuację na rynku książki i przyczynić się do wzrostu poziomu czytelnictwa.
"Ocalał z sowieckiego terroru, z okupowanej Warszawy, z nazistowskiego obozu zagłady, ale nie zdołał ocaleć z XX wieku" - pisze Marta Byczkowska-Nowak, autorka właśnie wydanej biografii Tadeusza Borowskiego, która wydobyła nieznane dotąd szerzej fakty z życia pisarza.
Joseph Beuys jest jednym z ojców założycieli współczesnej wrażliwości - powiedziała PAP historyczka sztuki, autorka książki "Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe" dr Marta Ryczkowska. Jego twórczość miała wpływ m.in. na sztukę Tadeusza Kantora, Teresy Murak i duetu KwieKulik.
Fundacja Nobiscum, upamiętniająca dzieje społeczności żydowskiej Płocka, wyda przewodnik „Śladami Adama Neumana-Nowickiego”. Okazją jest przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin bohatera, ocalałego z Holocaustu autora autobiograficznej książki „Walka o życie”.
32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji książkowej. Einstein był zdania, że relacja, która łączyła go ze Skłodowską, była jedną z najpiękniejszych rzeczy w jego życiu.