W Panteonie Górnośląskim w Katowicach w czwartek rozpoczęła się konferencja poświęcona Polakom pomagającym Żydom w okresie II wojny światowej. „Był bohaterem trzech narodów” – podkreślono zasługi Henryka Sławika.
Ambasadorka Włoch w USA Mariangela Zappia zorganizowała we włoskim konsulacie generalnym w Nowym Yorku spotkanie, by uczcić pamięć 60 dyplomatów z 28 krajów, w tym Polaków z tzw. Grupy Ładosia, którzy podczas wojny ratowali Żydów, wydając im fałszywe wizy i paszporty.
W piątek przypada 80. rocznica śmierci Henryka Sławika, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech życie tysiącom polskich Żydów. Przedstawiciele IPN złożą kwiaty przed katowickim pomnikiem Sławika oraz jego węgierskiego współpracownika Józsefa Antalla.
130 lat temu urodził się Henryk Sławik, działacz socjalistyczny, podczas II wojny szef Komitetu Obywatelskiego na Węgrzech. Uratował kilka tysięcy polskich Żydów. "O jego pamięć upomniano się w wolnej Polsce" - powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Tomasz Kurpierz, historyk z katowickiego oddziału IPN.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiciel ambasady RP w Budapeszcie oddał hołd Henrykowi Sławikowi, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech około 5 tys. Żydów, w tym wiele dzieci, za co został zamordowany przez Niemców.
W stołecznym parku Dolina Szwajcarska upamiętniono w czwartek Henryka Sławika i Józsefa Antalla – bohaterów Polski i Węgier, którzy w czasie II wojny światowej uratowali od śmierci prawie 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem bohaterów.
W stołecznym parku Dolina Szwajcarska w czwartek odbędzie się uroczystość upamiętniająca Henryka Sławika i Józsefa Antalla – bohaterów Polski i Węgier, którzy w czasie II wojny światowej uratowali od śmierci prawie 5 tysięcy Polaków narodowości żydowskiej – poinformował PAP UdSKiOR.
Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban w środę po południu w asyście wojskowej złożyli wieńce przy pomniku Henryka Sławika i Jozsefa Antalla w Katowicach – bohaterów trzech narodów, którzy podczas II wojny światowej uratowali kilka tysięcy Żydów.
Urodził się 16 lipca 1894 r. w Szerokiej. Ukończył jedynie szkołę powszechną, ponieważ jego rodziców – drobnych gospodarzy wiejskich – nie było stać na dalszą edukację syna. Włożył jednak wiele pracy w samokształcenie, aby móc piastować z powodzeniem tyle funkcji, wymagających zarówno wiedzy, jak i umiejętności organizacyjnych. Lekcję patriotyzmu otrzymał także w czasie trzech Powstań Śląskich, w których brał udział.