Realia geopolityczne 20-lecia międzywojennego nakazywały współpracę polsko-węgierską, ale układ stosunków międzynarodowych, zwłaszcza rozstrzygnięcia terytorialne, sprawiły, że nie było szans na jej pełne rozwinięcie – powiedział historyk prof. Marek Kornat podczas wykładu w Instytucie Polskim w Budapeszcie.
Po przegranej wojnie Polacy mieliby stać się rzecznikami Węgrów w negocjacjach pokojowych, mówi dr Miklós Mitrovits węgierski historyk, autor książki poświęconej kwestii polskiej na Węgrzech w czasie I wojny światowej. Rozmawiamy z nim o pogmatwanej historii XIX i XX wieku oraz o głębokich korzeniach relacji polsko-węgierskich.
Kilkudziesięciu polskich i węgierskich historyków podpisało się pod wspólnym stanowiskiem, krytykującym planowane zmiany w programie nauczania szkół podstawowych w Polsce, które dotyczą historii stosunków polsko-węgierskich.
30 lat temu, 23 października 1993 r., zmarł Wacław Felczak, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, szef kurierów tatrzańskich, więzień polityczny w PRL, współtwórca opozycji węgierskiej, zwolennik bliskiej współpracy narodów Europy Środkowej.
W poniedziałek, przy pomniku Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora, w warszawskim parku Dolina Szwajcarska, złożono wieńce by upamiętnić 84. rocznice otwarcia granicy węgierskiej dla uchodźców wojennych z Polski.
84 lata temu, 18 września 1939 roku, władze węgierskie – pomimo sojuszu z hitlerowskimi Niemcami – otworzyły granicę dla dziesiątek tysięcy polskich uchodźców cywilnych i wojskowych. W pomoc Polakom zaangażowało się wielu Węgrów i organizacji polonijnych. Polacy uciekali przed Niemcami i Sowietami.
Węgierska pomoc militarna w postaci broni i amunicji dla Polski bezpośrednio przed Bitwą Warszawską w 1920 roku miała decydujący wpływ na wynik samej bitwy i wojny polsko-bolszewickiej – ocenił w rozmowie z PAP węgierski historyk Miklos Mitrovits. Węgry pomogły Polsce nawet pomimo obostrzeń zapisanych w traktacie z Trianon – dodał.
Polska opozycja antykomunistyczna, przede wszystkim „Solidarność”, wywarła największy wpływ na kształtowanie się opozycji politycznej i kulturowej na Węgrzech - ocenił w rozmowie z PAP węgierski historyk i polonista Miklos Mitrovits, autor książki „Zakazane kontakty. Współpraca opozycji polskiej i węgierskiej 1976–1989”.
Tibor Pakh świadomie podjął ryzyko reprezentowania rewolucji węgierskiej 1956 r., ryzykując jednocześnie swoim życiem. W tym duchu osobiście wspierał polski opór przeciwko reżimowi komunistycznemu – przekazali PAP przedstawiciele Komitetu Pamięci Narodowej (NEB), węgierskiego odpowiednika polskiego IPN.
Prezydent Katowic Marcin Krupa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego, przyznany mu przez prezydenta Węgier „za wybitną pracę na rzecz pogłębiania przyjaźni polsko-węgierskiej oraz za wzmocnienie współpracy miast partnerskich – Katowic i Miszkolca” – podaje Urząd Miasta.