Chcemy się przyjrzeć wielkiej historii, która się działa poza wielkimi metropoliami i która do dzisiaj jest często niewidoczna – powiedział PAP Marek Mutor, prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, organizator 4. Remembrance & Future Forum.
W językach ukraińskim i rosyjskim ukazał się w poniedziałek, na stronach IPN, spot edukacyjny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”. Publikacja nagrania w tych wersjach językowych wiąże się z 81. rocznicą rozpoczęcia przez Niemcy wojny przeciw Sowietom.
Stosowanie analogii między ZSRS a nazistowskimi Niemcami jest niedopuszczalne – oświadczyła w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, odnosząc się do oświadczenia Komisji Europejskiej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
Lasy Państwowe chcą wrócić do budowy ścieżki edukacyjno-historycznej w byłej kwaterze Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Ścieżka miałaby przedstawiać tragiczne konsekwencje nazistowskiej ideologii dla Niemiec, Polski i Europy w szerszym kontekście historycznym.
Przypomnienie zbrodni XX-wiecznych totalitaryzmów - nazizmu i komunizmu, to cel obchodzonego 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W tym roku obchody odbywają w Bratysławie na Słowacji.
Ofiar totalitarnego reżimu w Bułgarii jest znacznie więcej niż 7000, jak widnieje na pomniku ku ich czci, który znajduje się w centrum Sofii - podkreślono we wtorek podczas obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
W tym roku już po raz siódmy obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. 23 sierpnia 1939 r. został podpisany układ między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim, który otworzył drogę do tragedii II wojny światowej i jej następstw – obozów koncentracyjnych, gułagów, Holokaustu, krematoriów i obozów pracy, a potem długich lat zimnej wojny i dla wielu społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej – dalszego zniewolenia. W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow wspominamy wszystkich, którzy zginęli wskutek zbrodniczych działań niemieckiego i rosyjskiego totalitaryzmu.
Dwa lata przed dojściem do władzy Hitlera zapadła decyzja o przyznaniu Berlinowi letnich igrzysk olimpijskich w 1936 roku. Zgodnie z przewidywaniami sceptyków święto sportu zmieniło się w święto propagandy III Rzeszy. "Narodowy socjalizm jako idea rzucił czar na cały świat, jednak cudzoziemiec nie będzie mógł poznać narodowosocjalistycznych Niemiec, jeśli nie odwiedzi Berlina. Niech wszyscy zagraniczni goście tego miasta w rytmie jego życia, w tempie jego pracy i w entuzjazmie, z jakim oddaje się ono Adolfowi Hitlerowi i jego idei, pochwycą powiew ducha, jakim natchnione są nowe Niemcy" – perorował przed rozpoczęciem zawodów minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels.
System okupacyjny – geneza i implementacja, polityka represyjna, gospodarka, społeczeństwo i kultura - to zagadnienia badawcze poruszane na konferencji „Po jednej i drugiej stronie linii Ribbentrop-Mołotow”.
Konsekwencje paktu Ribbentrop-Mołotow są w Estonii nadal odczuwane. Rosyjskie sąsiedztwo wciąż budzi pytania o to, czy historia się nie powtórzy - mówi PAP historyk prof. Piotr Madajczyk. Według niego Polska powinna wysłać mocny sygnał gotowości do budowania wspólnoty.