"Dzieciństwo czasu wojny. Polskie dzieci pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945" będzie tematem przewodnim rozpoczynającej się w sobotę konferencji naukowo-dydaktycznej organizowanej w Łodzi przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.
Otwarcie wystawy „Walczyć, ale czym? Jak Polacy uzbroili swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919–1921” odbędzie się w czwartek, w warszawskim Centralnym Przystanku Historia IPN.
ENRS to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu dyskusję i promowanie badań nad historią XX wieku. Główne zagadnienia nad którymi skupiają działania organizacji, to czasy reżimów dyktatorskich, wojen i oporu wobec ucisku. Tegoroczne Sympozjum „Upamiętniając i opowiadając wolność” poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. – Żyjemy w czasach permanentnej zmiany, gdzie wolność bywa zawłaszczana. Dlatego bardzo dziękuję organizatorom, że zdecydowali się skoncentrować naszą uwagę wokół jej fenomenu – powiedziała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jaką rolę w historii Europy XX wieku odegrały dążenia niepodległościowe i towarzyszące im hasła? Co wolność oznaczała w ubiegłym wieku, a czym jest dzisiaj? W jaki sposób walka o wolność i jej świętowanie zapisały się w pamięci kulturowej i historycznej? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dwunastej edycji Sympozjum „Pamięć Europy”, zatytułowanej „Upamiętniając i opowiadając wolność”.
W Instytucie im. Wojciecha Korfantego w Katowicach 29 kwietnia odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona dyktatorowi III powstania śląskiego. Patronat objął nad nią serwis Dzieje.pl
Do połowy kwietnia można przesyłać zgłoszenia do udziału w konferencji naukowej „Emocje ogrodów Łazienek Królewskich”. Celem jest podsumowanie stanu badań na temat historii i recepcji łazienkowskich ogrodów, a także ukazanie ich przez pryzmat emocji, jakie wywołują - powiedziała rzeczniczka Agata Zawora,
W dniach 22–24 listopada odbyła się XIII edycja corocznej konferencji „Genealogie Pamięci” organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. W tym roku badacze z całego świata zajęli się tematyką pandemii, głodu i katastrof przemysłowych, które nawiedziły Europę w XX i XXI wieku. W jaki sposób wpływają one na nasz sposób myślenia o przeszłości? I czy jako społeczeństwo wyciągnęliśmy z nich wnioski? O tym opowiada Rafał Rogulski, dyrektor ENRS, oraz prof. Ewelina Szpak, opiekunka merytoryczna konferencji.
Spektakle teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora i działalność artystyczna Jerzego Grotowskiego we Włoszech, Józef Szajna we Florencji, artyści w szeregach 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - to niektóre tematy rozpoczętej w poniedziałek w Rzymie trzydniowej konferencji „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980”.
Pod hasłem „Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej?” w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Organizatorzy zapewnili, że inicjatywa edukacyjna będzie kontynuowana.