Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 261 tys. zł na renowację bramy dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. We wtorek opublikowano listę projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach konkursu "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju".
Konserwator wszczął postępowanie ws. wpisania do rejestru zabytków woj. śląskiego bramy dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. Samorząd poinformował PAP w poniedziałek, że złożył wniosek o dofinansowanie jej renowacji.
Makietę nazistowskiego, a potem komunistycznego obozu Zgoda w Świętochłowicach (Śląskie) odsłonięto we wtorek przed dawną obozową bramą. Ma to być pierwszy etap tworzenia miejsca pamięci wszystkich ofiar obozu, na który mają złożyć się też m.in. pomnik, park pamięci i instytucja muzealna.
Część regionalnych stowarzyszeń oczekuje upamiętnienia ofiar niemieckiego, a potem komunistycznego obozu Zgoda w Świętochłowicach (Śląskie), poprzez ew. utworzenie w nim Memoriału Tragedii Górnośląskiej.
Ofiary niemieckiego nazistowskiego, a później komunistycznego obozu w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda, uczczono w sobotę pod zachowaną obozową bramą. Od ponad 20 lat 17 czerwca obchodzony jest na Górnym Śląsku jako dzień pamięci ofiar Zgody.
Po wojnie w Polsce działało ponad 200 obozów, których więźniami byli Niemcy, Ślązacy, Ukraińcy, Łemkowie i Polacy. Łączną liczbę osób, które tam straciły życie szacuje się na 60 tys. - uważa Marek Łuszczyna, autor właśnie wydanej książki "Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne".
Symboliczne marsze, zapalone znicze i kwiaty składane pod pomnikami i tablicami - w taki sposób mieszkańcy Śląska upamiętniają ofiary Tragedii Górnośląskiej, czyli komunistycznych represji, które dotknęły dziesiątki tysięcy mieszkańców regionu po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r.
Obelisk upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku odsłonięto w piątek w Świętochłowicach. Do 1989 r. te wydarzenia były ze względów politycznych tematem zakazanym - powiedział w piątek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Prezydent Bronisław Komorowski złożył w poniedziałek wieniec przy bramie dawnego obozu pracy w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda, który na Górnym Śląsku jest jednym z symboli powojennych prześladowań mieszkańców regionu.