
Seminarium dla polskich i niemieckich nauczycieli poświęcone historii nazizmu, II wojny i Holokaustu przygotowują wspólnie centra edukacyjne miejsc pamięci: Auschwitz, Buchenwald i Sachsenhausen. Ruszyły już nabory – podało Muzeum Auschwitz.
„Nie można zrozumieć zbrodni popełnionych w Auschwitz bez cofnięcia się do czasów przedwojennych, umieszczenia Auschwitz w szerszym kontekście, a także skonfrontowania różnych punktów widzenia i sposobów upamiętniania ich. Celem projektu jest prześledzenie i analiza historii zbrodni nazistowskich od jej początków do pamięci o nich we współczesnym świecie” – podało oświęcimskie muzeum.
Seminarium „Jak radzić sobie z trudną przeszłością” jest adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz słuchaczy magisterskich studiów pedagogicznych lub historycznych, którzy w pracy dydaktycznej podejmują temat II wojny światowej i Holokaustu.
Uczestnicy będą mogli odwiedzić miejsca pamięci, pogłębić wiedzę historyczną, poznać działania edukacyjne trzech instytucji, a także wymienić doświadczenia z osobami tam pracującymi.
W seminarium może uczestniczyć po dziesięć osób z Polski i Niemiec. Pierwsza część odbędzie się od 17 do 23 lipca w miejscach pamięci Buchenwald i Sachsenhausen, a druga w Muzeum Auschwitz między 24 i 28 września.
Osoby z Polski zainteresowane udziałem formularz zgłoszeniowy znajdą od adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSerwbGYPaugcnngcXfS7_eejXLpWsjI5MnqNlSFxZS9ijVY0w/viewform.
Zgłoszenia można nadsyłać do 30 kwietnia. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie przesłana do 10 maja. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, transport na miejscu i program merytoryczny. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu na i wyjazdu z miejsc seminarium oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Językiem seminarium będzie angielski. W formularzu aplikacyjnym należy zadeklarować jego znajomość na poziomie minimum B2. (PAP)
szf/ amac/