Prace słynnych awangardowych twórców, m.in. Wasyla Kandyńskiego, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana, znalazły się na wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Wybór zdjęć autorstwa Bolesława Augustisa i Jana Siwickiego, jest dostępny od czwartku w Fundacji Archeologii Fotografii. Prace fotografów-rzemieślników związanych z Podlasiem, wykonane przed i po II Wojnie Światowej, pokazują lokalne uroczystości pogrzebowe.
Eksperyment artystyczny "Metafizyka formy" Mariusza Korczaka prezentowany będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - Galerii Willa - od czwartku. 2 kolejne wystawy - rysunki i gwasze Henryka Jóźwiaka oraz fotografie Tymoteusza Leklera - zostaną otwarte w piątek.
Około 150 prac Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro pokazanych zostanie na wystawie w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Będzie to pierwsza tak obszerna, monograficzna prezentacja prac obojga artystów uważanych za filary polskiej awangardy, w jednym z najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.
Najpiękniejsze zabytki z epoki brązu, które archeolodzy wydobyli w północno-wschodniej części Węgier można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Wśród 650 eksponatów są gliniane naczynia i zabawki oraz wykonane z brązu miecze, narzędzia i ozdoby.
Japoński ogród wodny, broń i pancerze samurajów, pokazy technik walk, prelekcje i warsztaty origami - to tylko niektóre wydarzenia, jakie znalazły się w programie wystawy "Kultura Japonii", którą od piątku będzie można oglądać w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.
Nową wystawę "Gdynia – dzieło otwarte" przygotowało Muzeum Miasta Gdyni (MMG). Ekspozycja opowiada o dziejach miasta głównie z perspektywy losów jego mieszkańców. Wernisaż odbędzie się w piątek, w ramach obchodów 91. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich.
Ekspozycję "Sekretna czerń mleka", pokazującą performerską działalność Antoniego Karwowskiego będzie można od najbliższego czwartku oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Wystawie towarzyszy monografia artysty i konferencja poświęcona performance.
Muzeum Miasta Łodzi poszukuje obrazów Jana Stanisławskiego - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy pejzażystów, czołowego przedstawiciela młodopolskiego modernizmu. Placówka przygotowuje wystawę poświęconą artyście. W tym roku mija 110. rocznica jego śmierci.