Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zorganizowanie w pierwszym tygodniu marca wydarzeń edukacyjnych poświęconych bohaterom podziemia antykomunistycznego.
"Wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie" – powiedział cytowany w komunikacie MEN minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zachęcając szkoły do włączania się w obchody tego święta.
"Chętnie poznam inicjatywy organizowane przez uczniów i nauczycieli z całego kraju. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisują się w akcję +Szkoła pamięta+, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa zaangażowania społeczności szkolnej w tegoroczne obchody wyszła również z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN" – dodał minister.
Resort edukacji prosi szkoły, które w pierwszym tygodniu marca planują zorganizowanie wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o zgłaszanie własnych inicjatyw. Propozycje działań wraz z liczbą uczestników dyrektorzy szkół mogą przesyłać za pośrednictwem ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w SIO (zakładka "Ankieta") do 27 lutego, do godz. 15.00.
MEN podaje przykłady działań edukacyjnych, które można zorganizować w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, zorganizowanie szkolnej wystawy, przeprowadzenie lekcji o żołnierzach wyklętych, zaproszenie do szkoły badacza historii XX w., zebranie pamiątek rodzinnych, zorganizowanie apelu pamięci, zorganizowanie pokazu filmowego, nagranie relacji świadków historii.
"Są to jedynie przykładowe działania upamiętniające. Zachęcamy szkoły do zamieszczania informacji o realizowanych inicjatywach na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta" – czytamy w komunikacie MEN.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm w 2011 r. "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i z Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/