Grudzień 1970

18.12.2017

W Elblągu obchody 47. rocznicy Grudnia'70

Grudzień'70 w Elblągu: czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed gmachem sądu. Fot. IPN Grudzień'70 w Elblągu: czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed gmachem sądu. Fot. IPN

W 47. rocznicę Grudnia'70 w Elblągu mieszkańcy, władze miejskie i związkowcy z "Solidarności" uczcili w poniedziałek pamięć ofiar masakry na Wybrzeżu, dokonanej w grudniu 1970 r. przez władze komunistyczne.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 szef Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" Jan Fiodorowicz podkreślił, że chociaż ta data kojarzona jest przez Polaków przede wszystkim z krwawymi wydarzeniami na Wybrzeżu, to przecież strajki i demonstracje miały wówczas miejsce również w Elblągu. Jak mówił, tu też dochodziło do starć z milicją i wojskiem, tu również padły strzały i polała się krew.

Przypomniał, że wśród ofiar wydarzeń grudniowych było co najmniej trzech elblążan. Dwaj z nich zginęli w Trójmieście: 26-letni sanitariusz Waldemar Rebinin został zastrzelony 15 grudnia pod komitetem wojewódzkim w Gdańsku, a 18-letni Zbyszek Godlewski, który stał się pierwowzorem bohatera "Ballady o Janku Wiśniewskim", zginął 17 grudnia na kładce przy stacji kolejki Gdynia-Stocznia. Natomiast 18 grudnia na schodach "Baru Słonecznego" w Elblągu został śmiertelnie postrzelony przez milicjanta 22-letni Marian Sawicz.

"Za każdym z tych nazwisk kryje się zbrodnia bratobójczej walki i dramat wielu rodzin, łzy bliskich i przyjaciół" - powiedział szef elbląskiej "Solidarności". Jak dodał, "pomimo iż od tamtego czasu minęło 47 lat, nie zostali i nie zostaną osądzeni winni tej zbrodni".

Fiodorowicz mówił też, że związek nadal będzie upamiętniał ofiar Grudnia'70, ponieważ uważa to za swój moralny i patriotyczny obowiązek. "Wydarzenia grudniowe, mimo upływu czasu, pozostają w naszej pamięci jako czas bolesnych doświadczeń, a także dowód odwagi i bohaterstwa Polaków w imię walki o wolność i prawo do godnego życia" - podkreślił.

Oficjalne obchody rocznicy Grudnia'70 w Elblągu rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji ofiar tamtych wydarzeń, odprawionego w katedrze pw. św. Mikołaja. Stamtąd mieszkańcy, przedstawiciele władz miejskich, wojska i związkowcy przeszli pod pomnik, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów.

W poniedziałek składano też kwiaty i palono znicze na grobach trzech elblążan, którzy zginęli w grudniu 1970 r. i spoczywają na elbląskim cmentarzu Agrykola. Ich groby oznaczone są symbolem "1970 Grudzień".

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL