Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma serdecznie zapraszają na prezentację książki i rozmowę wokół wspomnień Symchy Binema Motyla "Do moich ewentualnych czytelników. Wspomnienia z czasu wojny" w oprac. Agnieszki Haskiej. Spotkanie odbędzie się 22 marca o godz. 18 w Żydowskim Instytucie Historycznym, rozmowę poprowadzi Barbara Engelking.
Symcha Binem Motyl urodził się w Gostyninie w 1909 r. Przed wojną pracował w Związku Żydowskich Kupieckich Stowarzyszeń Spółdzielczych, a jego żona Nadzia zajmowała się domem. 1 września 1939 r. zmienił wszystko; od tego momentu bezrobotny Motyl skupia się na łapaniu każdej okazji, która pozwoli zdobyć mu pieniądze na przeżycie dla swojej rodziny.
Wspomnienia Symchy Binema Motyla dają wgląd w obraz losów Żydów warszawskich od wybuchu wojny, poprzez życie codzienne w getcie, szmugiel, akcję likwidacyjną, powstanie kwietniowe, ukrywanie się po aryjskiej stronie, aż do Hotelu Polskiego, obozu w Bergen-Belsen i wyzwolenia. Tekst ten to świadectwo człowieka wtłoczonego w tryb historii, który za wszelką cenę próbuje ocalić siebie i swoją rodzinę. Pod wieloma względami "Do moich ewentualnych czytelników" stanowi faktograficzny i emocjonalny zapis doświadczenia czasu Zagłady.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN