Ostatni bon vivant, bywalec ogródków, ostatni Warszawiak, który potrafił nosić tużurek, tańczyć walca, robić oko do dam, jeździć wytwornie dorożką - 17 kwietnia 1981 r. zmarł Ludwik Sempoliński, artysta estrady i kabaretu, profesor warszawskiej PWST.
Fotografie Bolesława Augustisa, który fotografował m.in. międzywojenny Białystok, a którego negatywy przypadkowo odnaleziono przed laty - zostaną pokazane w Nowej Zelandii na festiwalu fotograficznym. Na wystawie obok zdjęć ulicznych z lat 30. będzie można zobaczyć fotografie z Armii Andersa i życia w Nowej Zelandii.
Prezentacje grup rekonstrukcji historycznej z różnych epok, pokazy umundurowania i uzbrojenia, wystawy prywatnych kolekcji, spotkania miłośników historii i pasjonatów znajdą się w programie Dnia Rekonstruktora i Kolekcjonera, który odbędzie się w niedzielę w Muzeum COP w Stalowej Woli. Wstęp 1 zł.
W niedzielę po raz pierwszy będzie obchodzony w Polsce Dzień Inwalidy Wojennego. Święto ustanowione przez Sejm na 12 kwietnia ma służyć upamiętnieniu osób, które w wyniku działań wojennych doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Dokładnie 100 lat temu w Warszawie został powołany Polski Związek Szachowy. Miniony wiek królewskiej gry nad Wisłą to międzynarodowe sukcesy w latach 30., mizeria odbudowy z powojennych zgliszcz w socjalistycznych realiach i próby nawiązania do dawnych sukcesów w ostatnim okresie.
9 kwietnia 1936 r. dekretem prezydenta RP utworzono Fundusz Obrony Narodowej. Oprócz pozyskiwania środków na cele wojskowe miał on również ogromne znaczenie społeczne - integrował Polaków ponad podziałami pokoleniowymi, ideologicznymi i religijnymi. FON wspierali wszyscy, od robotników po magnatów.
6 kwietnia 1901 r. urodził się Marian Hemar – poeta, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych, autor szlagierów, m.in.: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Czy pani Marta jest grzechu warta”, „Nikt, tylko ty”, „Jest jedna, jedyna” i „Upić się warto”.
W sobotę, 28 marca, Instytut Polonika organizuje w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie rodzinne popołudnie z historią, sztuką i twórczą aktywnością pod hasłem „Pacyków i Huculszczyzna”. Początek o godz. 14. Wstęp wolny.
Jesienią będzie gotowy projekt pawilonu wystawowego, w którym oświęcimskie Muzeum Zamek stworzy ekspozycję poświęconą żydowskiej społeczności miasta – dowiedziała się PAP od dyrektor placówki Wioletty Oleś. Żydzi przed II wojną światową stanowili większość mieszkańców.