Wspólnie oddajemy hołd polskim marynarzom, którzy 85 lat temu przelali tu swoją krew w obronie wolności. Pamiętamy o ich odwadze, poświęceniu i braterstwie broni - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell podczas uroczystości złożenia wieńców przed pomnikiem poległych marynarzy ORP "Grom" w Narwiku.
Etos żołnierza Wojska Polskiego zbudowali nasi poprzednicy; ważne, byśmy pamiętali o historii i na jej bazie budowali nasz współczesny etos - powiedział PAP podczas uroczystości upamiętniających 85. rocznicę walk o Narwik gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, Radca Generalny Szefa Sztabu Generalnego WP.
Żołnierzom, którzy w 1940 r. polegli w walce o wolność Norwegii i Polski, oddano w czwartek hołd na cmentarzu wojennym w Hakvik. Dziś oddajemy cześć żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, ale też warto przypomnieć tragiczne losy polskich jeńców wojennych przywiezionych przez Niemców do Norwegii - zaznaczył szef UdSKiOR Lech Parell.
Udział polskich żołnierzy w walkach o Narwik dla współczesnych mieszkańców miasta jest bardzo ważnym elementem pamięci. W każdą rocznicę bitwy o tym myślimy, nigdy o tym nie zapomnimy - powiedział PAP burmistrz Narwiku Rune Edvardsen.
Dziadek płynął do Norwegii z poczuciem, że wreszcie może znowu bić się z Niemcami, że wreszcie idzie do akcji. Czuł radość, że nie siedzi bezczynnie - powiedziała PAP Miłosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, uczestnika bitwy o Narwik.
Na cmentarzu w Narwiku upamiętniono w środę (28 maja)poległych żołnierzy państw biorących udział w bitwie o to miasto w 1940 r. Bitwa o Narwik była pierwszym zwycięstwem aliantów w II wojnie światowej. 28 maja mija 85 lat od zdobycia przez aliantów jedynego niezamarzającego portu na północy Norwegii.
28 maja 1940 r. wojska alianckie, w tym polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, wkroczyły do Narwiku. Dla polskich żołnierzy był to pierwszy zwycięski bój z Niemcami od zakończenia kampanii wrześniowej.
Nie musieliśmy brać udziału w bitwie o Narwik, byliśmy pokonanym krajem, nie mieliśmy żadnego bezpośredniego interesu związanego z tym miejscem. Jednak to zrobiliśmy, a nasz udział w tej bitwie był ważną sprawą - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell podczas seminarium zorganizowanego w 85. rocznicę bitwy o Narwik.
Bitwa o Narwik była pierwszą bitwą stoczoną po klęsce kampanii wrześniowej oraz pierwszą okazją do tego, aby Polacy mogli wziąć rewanż za wrzesień 1939 roku. W tej bitwie pokazaliśmy się jako żołnierze waleczni, rycerscy, nieustępliwi - powiedział PAP szef UdSKiOR Lech Parell.
85 lat po bitwie o Narwik Muzeum Historii Norweskich Sił Zbrojnych przypomniało o roli, jaką odegrali polscy żołnierze w obronie Norwegii. Pamiątki z II wojny światowej uzupełniono o dzisiejszą współpracę między polskim i norweskim wojskiem, zwłaszcza w ramach NATO i wsparcia dla Ukrainy.