W sobotę we Wrocławiu zakończył się XXIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Uczestnicy odwiedzili w tym roku Normandię, którą objechali szlakiem polskich zwycięstw z 1944 roku. Trasa rajdu wiodła też m.in. przez miejsca, w których funkcjonowały niemieckie obozy zagłady.
W Muzeum D-Day w Portsmouth w południowej Anglii w ten weekend prezentowana będzie wystawa "The Polish D-Day Story", która opowiada o polskim wkładzie w desant aliantów w Normandii przed 80 laty.
W Normandii, gdzie 80 lat temu rozpoczęła się operacja wojsk aliantów o kryptonimie Overlord, domy udekorowane są flagami państw, których żołnierze brali udział w walkach. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyło hasło "Zrobiłem to dla ciebie", symbolizujące ofiarę poległych.
80 lat temu, 6 czerwca 1944 r. na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Lądowanie wojsk alianckich rozpoczynało nowy etap w historii II wojny światowej, w którym sił Niemiec zostaną zmuszone do desperackiej obrony na trzech frontach.
W 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii ustanawiam 6 czerwca 2024 roku dniem pamięci o D-Day - ogłosił prezydent USA Joe Biden. W oświadczeniu nazwał on tę operację desantową największym przedsięwzięciem militarnym wszech czasów.
Lądowanie aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 r. to jeden z przełomowych momentów w historii II wojny światowej, trwale obecny w popkulturze – od „Najdłuższego dnia” z Johnem Waynem do „Szeregowca Ryana” z Tomem Hanksem. Choć polscy żołnierze nie desantowali się na francuskim brzegu, to także odegrali w dniu „D” swoją rolę.
W Potigny we francuskiej Normandii przedstawiciele władz Polski i Francji oddali w niedzielę hołd żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, która wyzwoliła tę miejscowość w 1944 roku.
Podczas sobotnich uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia bitwy o Normandię w Montormel lokalne władze i zaproszeni goście uhonorowali Ukrainę. Uczestniczący w obchodach ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski podkreślił, że Ukraińcy „walczą dziś o wartości stanowiące podwaliny Europy”.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. jest tematem przewodnim najnowszego numeru „Biuletynu IPN”. Ponadto w miesięczniku sylwetki gen. Stefana Roweckiego i Kazimierza Wierzyńskiego oraz historia udziału polskich lotników w lądowaniu w Normandii.
29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła po walce Niemców z holenderskiej Bredy, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Ku uciesze miejscowej ludności miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy. Polscy żołnierze byli witani jak bohaterowie, podejmowano ich w domach i obdarowywano kwiatami. Wielu z nich na stałe osiadło po wojnie w Bredzie i innych miastach Holandii.