Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w piątek, że w Kijowie omówił ze stroną ukraińską najważniejsze kwestie, nie unikając trudnych tematów takich jak potrzeba przywrócenia ekshumacji i chrześcijańskiego pochówku ofiar zbrodni wołyńskiej. Jak dodał, uzyskał zapewnienia, że będzie postęp w tej sprawie.
20 lat temu, 31 lipca 2004 r. po latach oczekiwania, uroczyście otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. „To wydarzenie, które przywraca właściwą rangę jednemu z najważniejszych wydarzeń naszej historii” – mówił tego dnia Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik powstania, legendarny Kurier z Warszawy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku szkolnego ostatnią, czwartą część wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii „Europa. Nasza historia” przeznaczoną dla klas ósmych szkoły podstawowej.
Szef Muzeum II Wojny Światowej prof. Rafał Wnuk zapowiedział w poniedziałek, że zamierza w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzić zmiany na wystawie głównej. Będą one konsultowane z muzealnikami i historykami z różnych ośrodków.
Słuszne idee same się nie obronią - mówi w wywiadzie dla weekendowego wydania "Gazety Wyborczej" Adam Leszczyński, niedawno mianowany dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Rosjanie nie mogą mówić ani Polakom, ani Węgrom, w jaki sposób kształtować przestrzeń publiczną i jakie pomniki powinny się w niej znajdować – powiedział w rozmowie z PAP prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Karol Nawrocki podczas wizyty w Budapeszcie z okazji otwarcia Przystanku Historia w węgierskiej stolicy.
Nowe muzea są na ogół związane z wypełnianiem instytucjonalnych białych plam w naszej wspólnotowej pamięci. W pewnym sensie kontynuujemy politykę historyczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
W Nowym Jorku na Dolnym Manhattanie powstaje oddział Instytutu Pileckiego; opowie o naszej historii oraz historii dwóch totalitaryzmów, z którymi Polska przez całe lata musiała się zmagać – podkreślił we wtorek szef MKiDN Piotr Gliński.
Będziemy opowiadać polską historię światu i Niemcy prędzej czy później będą musieli przyznać, że kłamią na temat historii – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński podczas wizyty w powstającym nowojorskim oddziale Instytutu Pileckiego. Będzie to trzeci oddział IP poza Polską.
Całą dekadę lat 90. zinstytucjonalizowana polityka historyczna właściwie nie istniała; pierwszą instytucją zbudowaną od zera, dedykowaną polskiej historii w 1999 roku był Instytut Pamięci Narodowej – powiedział w trakcie Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.