Najstarszy zachowany polski rocznik - "Rocznik świętokrzyski dawny", rękopis "Bogurodzicy" z połowy XV wieku oraz XVI-wieczny "Mszał" Erazma Ciołka można oglądać na wystawie z cyklu "Pierwsze/Najstarsze" otwartej w środę w Senacie. Ekspozycja została przygotowana przez Bibliotekę Narodową z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Autografy, kompozycje, zdjęcia i pamiątki można oglądać od wtorku na wystawie poświęconej twórczości kompozytora Juliusza Łuciuka w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Ekspozycję zorganizowano z okazji 90. urodzin artysty.
Sprzęt artyleryjski i rakietowy, statki powietrzne, mundury i broń można oglądać od wtorku na wystawie stałej pt. "Historia polskiej broni przeciwlotniczej" w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Ekspozycja pokazuje historię rozwoju polskiej broni przeciwlotniczej od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.
Twórcy pierwszego atlasu narodowego Polski, geografowi i kartografowi - Eugeniuszowi Romerowi - poświęcona jest wystawa "Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera", którą do końca stycznia można oglądać w gmachu głównym Biblioteki Narodowej.
Do 15 stycznia można oglądać w krakowskiej Cricotece wystawę „Schlemmer | Kantor” prezentującą prace teatralne Oskara Schlemmera (1888-1943) oraz twórczość Tadeusza Kantora (1915-1990). Ekspozycja – okrzyknięta przez „Dziennik Polski” najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Krakowie ubiegłego roku, jest pierwszą próbą zaprezentowania wspólnie dzieł obu artystów. Podjęły się jej prof. Małgorzata Leyko i Małgorzata Paluch-Cybulska (kuratorki wystawy).
Aparaty telefoniczne, magnetofony kasetowe i szpulowe, w tym do specjalistycznego nagrywania, czy pierwsze polskie przenośne radioodbiorniki „Szarotka” można zobaczyć na stałej ekspozycji w Rzeszowie. Wszystkie pokazane urządzenia są w stanie idealnym.
Sto najlepszych fotografii dzikiej przyrody nadesłanych na doroczny konkurs londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i magazynu BBC Worldwide obejrzeć można od wtorku w Galerii Bielskiej BWA. To polska premiera ekspozycji, która w br. odwiedzi kilka miast.
EGO - wystawę prezentującą nowe prace warszawskich rzeźbiarzy można oglądać od wtorku w galerii DAP - Domu Artysty Plastyka. Autorami prac są członkowie stołecznej Sekcji Rzeźby Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP).
Do 19 stycznia przedłużono wystawę "Utracone - Odzyskane - Aleksander Gierymski" w warszawskiej Galerii Kordegarda. Pokazuje dzieła prekursora polskiego impresjonizmu utracone podczas II wojny światowej i odzyskane w efekcie działań poszukiwawczych.
Atmosferę rodzinnego domu Karola Wojtyły przybliża wystawa "Urodziłem się w Wadowicach" otwarta w czwartek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. "Opowiada o niezwykłym człowieku, który potrafił garstkę miłości, otrzymaną z domu rodzinnego w cudowny sposób rozmnożyć i obdarować nią cały świat - mówi autorka Barbara Kłaput.