Walka i męczeństwo to dwa ważne wymiary losów polskiej wsi - podkreślił prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w 81. rocznicę pacyfikacji Michniowa. Dodał, że w czasie II wojny światowej mieszkańcy polskiej wsi dali wyjątkowe świadectwo patriotyzmu.
Historyk Delegatury IPN w Kielcach dr Tomasz Domański odnalazł nieznane dotychczas materiały archiwalne, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają na wskazanie imion i nazwisk dowódców akcji pacyfikacyjnej – poinformował w piątek na swojej stronie internetowej Instytut Pamięci Narodowej.
Mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych uczcili w środę ofiary niemieckiej pacyfikacji Michniowa (Świętokrzyskie). 80 lat temu Niemcy zamordowali ponad 200 mieszkańców tej miejscowości.
Michniów jest przesiąknięty krwią bohaterów polskiej wsi – mówił w środę podczas obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej minister rolnictwa Robert Telus. Naszą narodową siłą musi być pamięć o bohaterach i wspólnota ponad wszystkim podziałami – dodał.
Światu potrzebna jest wiedza o heroizmie i cierpieniu polskiej wsi w czasie II wojny światowej - mówił w poniedziałek w Michniowie Jarosław Sellin. Wiceminister kultury uczestniczył w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 78. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów.
Michniów nigdy nie przestał istnieć. Tak, jak nigdy nie przestały istnieć polskie wsie - a było ich, ponad 800 - które, jak Michniów, zostały w czasie II wojny światowej spacyfikowane - mówił w poniedziałek w Michniowie podczas obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej prezydent Andrzej Duda.
Po około dziesięciu latach budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich otwiera się dla zwiedzających. Michniów jest symbolem pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polskie wsie w czasie II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji.
Żadna wspólnota nie istnieje bez pamięci, naszym obowiązkiem jest dbanie o wszystkie jej aspekty – mówił podczas wizyty w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Mieszkańcy Michniowa, kombatanci i przedstawiciele władz wzięli udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, w 76. rocznicę pacyfikacji wsi, podczas której Niemcy zamordowali ponad 200 mężczyzn, kobiet i dzieci.