Pamięć ofiar masowej egzekucji Żydów, dokonanej przez Niemców 3 i 4 listopada 1943 roku, uczczono w poniedziałek (4 listopada) w Lublinie. Podczas akcji „Erntefest” w trzech obozach – na Majdanku, w Poniatowej i Trawnikach - zamordowano wtedy w sumie około 42 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci.
Każdy, kto przekracza progi tego miejsca, zostaje skonfrontowany z trudną, lecz konieczną do zrozumienia historią, której nie wolno zapomnieć – podkreśliła minister kultury Hanna Wróblewska w liście do uczestników obchodów 80-lecia Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. To najstarsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
Kufer podróżny, fotografie i dokumenty, wspomnienia byłego więźnia znajdują się wśród pamiątek przekazanych w tym roku do Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Część z nich będzie można zobaczyć już w poniedziałek podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Około 300 sztuk odzieży więźniów Majdanka zostało dotychczas poddanych konserwacji – podaje PAP Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. W jego zbiorach znajduje się ponad 5,2 tys. sztuk tekstyliów, m.in. spodnie pasiaki dla mężczyzn, sukienki obozowe dla kobiet, czapki, kapelusze, naszywki bagażowe.
Dziesięć tysięcy uczniów wzięło w tym roku udział w lekcjach muzealnych zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. Oprócz tego – w ramach edukacji historycznej – zrealizowano szereg warsztatów, spotkań, seminariów i konkursów.
Państwowe Muzeum na Majdanku z myślą o ludziach samotnych, zwłaszcza seniorach, pozostających w domu z powodu epidemii koronawirusa uruchomiło „Telefon pamięci”. Każdy może zadzwonić do muzeum i porozmawiać o historii własnej, wspomnieniach rodzinnych i o obecnej sytuacji.
Jeden z najważniejszych historycznych obiektów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku – barak łaźni męskiej i przylegające do niego komory gazowe – został wyłączony ze zwiedzania z powodu rozpoczynających się tam prac o remontowych i konserwatorskich.
Prawie 200 grypsów wysyłanych przez więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku do lubelskiej działaczki społecznej Antoniny Grygowej przekazała Muzeum na Majdanku jej rodzina. To głównie prośby o pomoc i opis warunków obozowych.
Dokumenty, zegarek, bruliony z zapiskami prof. Romualda Sztaby – więźnia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, który pełnił w nim funkcję lekarza – trafiły do Muzeum na Majdanku w Lublinie.
Pamiętnik 16-letniej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku Jadwigi Ankiewicz zaprezentowało w sobotę Muzeum na Majdanku w Lublinie. To jedyny, zachowany w oryginale, dziennik powstały w tym obozie.