50 interdyscyplinarnych prac gdańskich artystów i artystek pokazanych zostanie w środę na wystawie online „Gdańsk 2020”. Dzieła stanowią odpowiedź twórców na czas pandemii koronawirusa. Udział artystów w ekspozycji stanowił też dla nich wsparcie finansowe.
Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 czerwca zostanie udostępnione zwiedzającym. Działalność po przerwie Muzeum zainauguruje nową wystawą czasową pt. „Tu Muranów”.
19 maja 1970 r. zmarł August Zamoyski (1893-1970) - pasjonat sztuki i wielki rzeźbiarz - przypomniało MKiDN. Podano, że w związku z trwającą pandemią wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury będzie miała opóźniony finisaż, a w internecie dostępne jest kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji.
Cykl wystaw "Retroperspektywa" wybitnego plakacisty Michała Batorego, którego prace wyeksponowano w Muzeum Fabryki, Galerii Re:Mediumi, Alliance Française oraz Galerii Ultramaryna w Łodzi będzie prezentowany do końca maja. Obecnie można je oglądać wyłącznie online.
Wystawa „Niepamięci” w NCK, upamiętniająca 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, będąca artystycznym świadectwem zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji polskiej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę, jest czynna online.
Pracownicy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali na swojej stronie internetowej wirtualną wystawę „Prawda o zbrodni katyńskiej”. Prezentację można oglądać od piątku, a jej częścią są archiwalne dokumenty i fotografie dotyczące zamordowania 22 tysięcy polskich oficerów przez sowieckie NKWD.
Zamknięte od tygodnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca do wirtualnych form korzystania z oferty placówki. Nie ruszając się z domu można np. zapoznać się z portalem historii mówionej, gdzie zgromadzono 29 nagrań trwających łącznie 35 godzin.
Jajka oklejane różnymi materiałami, malowane woskiem, wyskrobywane, a także wydrapywane w ażurowe wzory wydmuszki – będzie można od soboty oglądać na wystawie online Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.