Stała wystawa obrazów Jacka Malczewskiego, znajdująca się w muzeum jego imienia w Radomiu, została wzbogacona o osiem kolejnych dzieł pochodzących z prywatnej kolekcji. Prace powstały w najlepszym okresie twórczości wybitnego symbolisty, w drugiej dekadzie XX w.
Przedmioty użytkowe związane z pojęciem rytmu, filmy i dokumenty związane z historią rozwoju sposobów mierzenia czasu, choreografią i muzyką można od piątku oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie - Muzeum Rytmu. Ekspozycja wpisuje się w obchody 100 lat awangardy w Polsce.
Rysunki, rękopisy, plakaty, fotografie i pamiątki – m.in. "nożyk profesora", który dał tytuł tomikowi wierszy – znalazły się na, otwartej we czwartek w warszawskim Muzeum Literatury, wystawie, poświęconej poecie Tadeuszowi Różewiczowi.
Prace młodych artystów wyróżnionych w rankingu Kompasu Młodej Sztuki są eksponowane od czwartku w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Pierwsze miejsce w rankingu przypadło w tym roku Bartoszowi Kokosińskiemu.
Po raz pierwszy w Muzeach Watykańskich otwarto w środę wystawę dzieł Rembrandta. „To wydarzenie ekumeniczne” - tak o ekspozycji „Między niebem a ziemią”, którą będzie można oglądać do 26 lutego, mówią jej organizatorzy.
Kilkadziesiąt plansz, na których zaprezentowano biografię Jana Karskiego, znalazło się na wystawie „Jan Karski. Człowiek wolności” przygotowanej przez Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Muzeum Historii Polski, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego. Ekspozycję zaprezentowano na Uniwersytecie w Salzburgu.
Kije golfowe z końca XIX wieku, zabytkowe piłeczki, a także pamiątkowe elementy ubioru znanych graczy - to niektóre z 50 eksponatów, jakie do 15 stycznia prezentowane będą na wystawie "Historia Rozwoju Golfa" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Obraz Jana Matejki "Rejtan – Upadek Polski" zostanie zaprezentowany na jubileuszowej wystawie w Pałacu Sztuki w Budapeszcie z okazji 120. rocznicy otwarcia tej znanej sali wystawowej w węgierskiej stolicy.
49 portretów władców Polski od Mieszka I do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, autorstwa Waldemara Świerzego, pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wernisaż wystawy „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” odbędzie się we wtorek.