Od soboty w warszawskiej Zachęcie będzie można oglądać wystawę pt. "+muzeum+ w cudzysłowie” Marka Sobczyka. To prezentacja dzieł twórcy, które stanowią artystyczną dyskusję z pracami innych artystów, jak i marszandami, kolekcjonerami i galeriami.
Wystawa o życiu Polonii w Hamtramck otwarta zostanie w sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni. W tym niedużym amerykańskim mieście koło Detroit cztery dekady temu ok. 90 proc. mieszkańców stanowili Polacy. "To prawdziwy fenomen" - uważa dyrektor gdyńskiego muzeum.
Prace artystów tworzących w drugim obiegu w trudnej dla Polski dekadzie lat 80. będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Poza oficjalnym obiegiem. Niezależna sztuka polska lat 80.”, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. przygotowało wystawę o zróżnicowaniu etnograficznym regionu gorzowskiego po 1945 r. Ekspozycja przybliża korzenie Polaków, którzy po II wojnie osiedlali się w tej części Ziemi Lubuskiej. Zostanie otwarta w piątek.
"Morze. Od estetyki do globalnej ekonomii" to tytuł zbliżającego się 10. Bałtyckiego Biennale Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Wystawę tworzy kilkadziesiąt prac artystów z Polski i zagranicy, którzy skoncentrowali się wokół różnych aspektów morza.
W Muzeum Diecezjalnym w Płocku otwarto wystawę, na której prezentowanych jest pięć średniowiecznych pergaminów, dotyczących historii miasta i tamtejszego biskupstwa w okresie od XIV do XV wieku. Najciekawszym jest dokument nadania praw miejskich Kockowi.
Jeszcze do 6 grudnia można oglądać w Warszawie wystawę o miastach na polskich terenach pod zaborami. Na przykładzie Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa i Żyrardowa pokazany jest bezprzykładny ich rozwój, który wpłynął na wygląd metropolii w czasach obecnych.
Około 70 tkanin wykonanych w ciągu 40 lat pracy artystycznej Elżbiety Kędzi będzie można oglądać od środy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ekspozycję złożą się prace małego i dużego formatu - od miniatur i żakardów po gobeliny.