
Miejsce i data koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego nie są pewne. Bezdyskusyjne jest jednak to, że owo zdarzenie miało olbrzymie znaczenie: Polska stała się pełnoprawnym członkiem rodziny państw europejskich.
Z powodu niejednoznaczności źródeł historycy i archeolodzy nie są jednomyślni co do tego, gdzie Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. Najprawdopodobniej stało się to w Gnieźnie, ale w grę wchodzi również Poznań lub ewentualnie Kraków.
W związku z tym, że tego typu uroczystości były organizowane w ważne święta kościelne, możliwe daty to Wielkanoc, która w 1025 r. przypadała właśnie 18 kwietnia, 23 kwietnia (dzień św. Wojciecha, patrona Polski), 6 czerwca (Zielone Świątki), a nawet – Boże Narodzenie poprzedniego roku, czyli 25 grudnia 1024 r. Niektórzy wskazywali, że koronacja Bolesława Chrobrego mogła przypaść na każdą z niedziel przed 17 czerwca 1025 r., gdy władca Polski zmarł w sędziwym dla tamtej epoki wieku 58 lat.
Najmniej zwolenników ma teoria, w myśl której do koronacji Bolesława Chrobrego doszło już ćwierć wieku – podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 r. Pośrednio przemawiają za tym przekazy Galla Anonima, ale historycy zwracają uwagę, że ten kronikarz żył o całe stulecie po Chrobrym.
Niezależnie od tego kto ma rację bezdyskusyjne pozostaje jednak to, że Bolesław Chrobry jako pierwszy z władców polskich został królem. I bez względu na to, że był to zaledwie krótki epizod w jego wieloletnim panowaniu, dla Polski ów fakt miał olbrzymie znaczenie.
Koronacja królewska Bolesława Chrobrego stanowiła nie tylko dowód dużych aspiracji tego Piasta, ale też była potwierdzeniem tego, że młode państwo stało się już czymś więcej niż tylko luźnym zlepkiem terytoriów plemiennych.
Prof. Henryk Samsonowicz zwrócił uwagę, że koronacja stanowiła symbol awansu władcy polskiego na wyższy stopień hierarchii feudalnej w Europie i był to tym samym awans państwa. Oznaczał bowiem zrównanie go z innymi krajami, powszechnie uznawanymi za suwerenne.
Inny z czołowych polskich mediewistów, prof. Jerzy Strzelczyk, podkreślił z kolei, że koronacja Chrobrego wynosiła jego samego i jego potomstwo ponad ogół społeczeństwa, także przedstawicieli bocznych, niekoniecznie nam dobrze znanych linii rodu piastowskiego.
Chociaż koronacja królewska Chrobrego nie zapobiegła kryzysowi, z jakim musieli zmagać się jego następcy, a przez następne trzy stulecia tylko nieliczni z nich sięgnęli po tę godność to sama pamięć o tym fakcie wystarczyła by jednych inspirować, a dla innych być w trudnych chwilach pokrzepieniem.
Polska dzięki królewskiej koronacji Bolesława Chrobrego stała się pełnoprawnym członkiem rodziny państw europejskich.
Irk/ jkrz/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.