Posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa zapowiedziała, że do Sejmu i Senatu RP trafi uchwała ws. upamiętnienia tragedii górnośląskiej. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreśliła, że to jeden z elementów przywracania pamięci o wydarzeniach sprzed 80 lat.
Do 21 października br. urząd marszałkowski woj. śląskiego czeka na pomysły wydarzeń przyszłorocznych obchodów Tragedii Górnośląskiej - przypomniała w czwartek na antenie Radia Katowice zaangażowana w przedsięwzięcie b. dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, senatorka Halina Bieda.
Do 25 października można nadsyłać prace do organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach konkursu na projekt znaku graficznego Tragedii Górnośląskiej. Laureaci otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez samorządy województw śląskiego i opolskiego.
Obradujący w sobotę delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim przyjęli apel o ogłoszenie roku 2025 rokiem mniejszości narodowych i etnicznych. TSKN chce także upamiętnienia w przyszłym roku Tragedii Górnośląskiej.
W centrum Rybnika stanął pomnik upamiętniający dotkniętych Tragedią Górnośląską - podały w poniedziałek władze miasta. Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się falę komunistycznych, także polskich represji wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945-48.
Marsz na Zgodę – ku pamięci Ślązaków dotkniętych komunistycznymi represjami w latach 1945–48 – wyjdzie w sobotę z centrum Katowic do bramy dawnego obozu w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda. Jego uczestnicy uczczą w ten sposób ofiary Tragedii Górnośląskiej.
Składanie kwiatów w miejscach związanych z represjami wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945–48, przemarsz z Katowic do bramy obozu Zgoda, będącego symbolem powojennych prześladowań Ślązaków, wykłady i inscenizacja historyczna – złożą się na obchody 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Cześć ofiarom wydarzeń Tragedii Górnośląskiej oddali w poniedziałek radni Sejmiku Woj. Śląskiego. W niedzielę przypadał dzień pamięci o powojennych represjach wobec mieszkańców regionu, które władze sowieckie i komunistyczne rozpoczęły 78 lat temu.
Składanie kwiatów przez regionalne organizacje w miejscach związanych z represjami wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945–48 i przemarsz z Katowic do bramy obozu Zgoda, będącej symbolem powojennych prześladowań Ślązaków złożyły się na sobotnie obchody 78. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.