12 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz jeniecki w Oberlangen, oswobadzając ponad 1700 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Niecały miesiąc później, po zdobyciu niemieckiej bazy Wilhelmshaven, polscy żołnierze cieszyli się już z zakończenia wojny.
Szczątki cywili, w tym kobiet i dzieci, prawdopodobnie także powstańców warszawskich, odnaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (zachodniopomorskie). Zakończył się trzeci etap badań w tym miejscu.
Przy pomniku na terenie dawnego Stalagu Luft IV w Modrolesie, którego jeńcami byli piloci alianccy zestrzeleni podczas II wojny światowej nad III Rzeszą, odbyły się uroczystości 77. rocznicy ewakuacji obozu. Z tego miejsca 6 lutego 1945 r. ponad 9 tys. jeńców ruszyło w 950-kilometrowy „marsz śmierci”.
W Hohenfels w Bawarii odsłonięty został odnowiony pomnik upamiętniający Polaków więzionych w tamtejszym niemieckim obozie jenieckim oraz Amerykanów, którzy ich wyzwolili. W uroczystości wziął udział ambasador Polski przy NATO, Tomasz Szatkowski.
Podczas uroczystości rocznicowych upamiętniających pierwszy transport powstańców warszawskich do stalagu Lamsdorf, w Łambinowicach zasadzono dąb pamięci ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wziął udział syn i prawnuk bohatera.
Chciałbym, żeby młodzi ludzie sami dochodzili do tego, co jest godne i warte działania - powiedział podczas spotkania w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu Andrzej Pilecki - syn rotmistrza Witolda Pileckiego.
Coraz częściej losy więźniów niemieckich obozów jenieckich podczas II wojny światowej są obiektem zainteresowania ze strony ich wnuków - stwierdzili uczestnicy piątkowej, ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) w Łambinowicach.
W Żaganiu rozpoczęły się dwudniowe obchody 73. rocznicy ucieczki jeńców z niemieckiego Stalagu Luft 3 - jednej z większych w czasie II wojny światowej, która przeszła do historii jako "Wielka Ucieczka".
We wtorek odbyły się obchody 71. rocznicy wyzwolenia Stalagu 6C Oberlangen - ich głównym punktem były uroczystości w Meppen (Niemcy), gdzie mieścił się obóz. Stalag w Oberlangen został wyzwolony 18 kwietnia 1945 r. przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.