Gdy po zakończeniu bolszewickiej rewolucji Rosja stanęła w obliczu klęski głodu żywność dla ponad dziesięciu milionów ludzi przysłali Amerykanie. Lenin pomoc przyjął, ale był nieufny: „musimy ich pilnie śledzić, to jest wojna” – instruował tajne służby. Zapomnianą historię w książce „Rosyjska misja. Jak Amerykanie uratowali Związek Sowiecki przed upadkiem” opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie opisał Douglas Smith.
21 stycznia 1924 r. w Gorkach pod Moskwą zmarł Włodzimierz Lenin, właściwie Władimir Iljicz Uljanow, założyciel partii bolszewickiej, organizator i pierwszy przywódca totalitarnego państwa sowieckiego. Jego kult był ważnym elementem ideologii komunistycznej przez ponad 70 lat.
Federacja Rosyjska, której przewodzi Putin, jest największym państwem świata; z ponad siedemnastoma milionami kilometrów kwadratowych powierzchni ma tyle ziemi, ile Brazylia i Australia razem wzięte, a blisko dwa razy więcej niż Chiny czy Stany Zjednoczone. A jednak Rosji i Rosjanom to za mało, stanowczo za mało – podkreśla Andrzej Nowak.
Wojna polsko-bolszewicka oczywiście zajmowała pierwsze strony gazet w roku 1920. Jesienią i na przełomie 1920 i 1921 r. czasopisma przedstawiały szczegóły propozycji pokojowych, w tekstach publicystycznych analizowano mniej lub bardziej dokładnie założenia przyszłego traktatu, skład delegacji i stanowiska jej członków.
Jan Kowalewski o Rosji wiedział właściwie wszystko. Miał dostęp nie tylko do szyfrogramów wojskowych, lecz i politycznych oraz dyplomatycznych. Dzięki swojej wiedzy został attaché wojskowym w Moskwie. Największym zaś jego osiągnięciem było łączne zastosowanie metody „ataku” lingwistycznego i matematycznego – mówi PAP prof. Grzegorz Nowik, historyk z PAN.
W naszej najnowszej historii ciągle jest wiele zdarzeń, niekiedy nawet ciągu wydarzeń, które są słabo poznane i opisane przez badaczy. Do nich z pewnością należy fascynująca historia 5. Dywizji Syberyjskiej z okresu walki o niepodległość Polski 1918-1920.
"Kręgi rewolucji. Rok 1917 w Rosji - wewnętrzne i międzynarodowe konsekwencje" to tytuł i temat konferencji naukowej, którą w poniedziałek zainaugurowano w Warszawie. Podczas pierwszego panelu zwrócono uwagę m.in. na wojnę domową w Rosji po 1917 r. i jej przemoc.
Do wsi Kaj w obwodzie kirowskim w Rosji powróciło muzeum Feliksa Dzierżyńskiego, jednego z przywódców przewrotu bolszewickiego w 1917 r. i twórcy aparatu terroru rewolucyjnego. Muzeum Dzierżyńskiego istniało tam w czasach ZSRR, a w latach 90. je zamknięto.
Szef rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow oświadczył w poniedziałek na wiecu w 99. rocznicę przewrotu bolszewickiego z 1917 roku, że jego partia dąży do odrodzenia władzy radzieckiej w celu odtworzenia "potężnego państwa zrujnowanego w 1991 roku".
„W Londynie raczej nie uważano, że Armia Czerwona będzie w stanie dotrzeć do Renu. Bardziej obawiano się, że zwycięstwo bolszewików nad Polską wywoła chaos, który rozleje się na całą Europę” - mówi PAP dr hab. Michał Leśniewski z Instytutu Historycznego UW.