Oświadczenie Lecha Wałęsy w sprawie koalicji rządowej Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego.
II wojna światowa: początek bitwy pod Falaise, w której brała udział 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka; w wyniku trwających do 21 sierpnia walk wojska alianckie zniszczyły większość niemieckich sił w Normandii.
W Gulczewie koło Wyszkowa zmarł Ludwik Maciąg, malarz, specjalizujący się w batalistyce i pejzażach, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W Warszawie zmarł Marian Podkowiński, dziennikarz, publicysta, pisarz i tłumacz; jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej relacjonował proces niemieckich nazistowskich zbrodniarzy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.
W Popowie nad Bugiem zmarł Mariusz Dmochowski, aktor, reżyser, dyrektor teatrów; znany m.in. z ról Wokulskiego w „Lalce”, Augusta II Mocnego w „Hrabinie Cosel” czy hetmana Sobieskiego w „Panu Wołodyjowskim”.
W Warszawie zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka, niezapomniana artystka Kabaretu Starszych Panów, w którym śpiewała m.in. piosenki „S.O.S”, „Bo we mnie jest seks”, „Zmierzch”, „Ciepła wdówka na zimę”, „Nie, nie, nie budźcie mnie”; odtwórczyni ról w filmach „Ziemia obiecana”, „Lekarstwo na miłość”, „Jutro premiera”, „Jowita” i „Upał”.
W Warszawie zmarł Aleksander Zawadzki, członek władz KPP, PPR i PZPR; wicepremier (1949; 1950–1952), a następnie przewodniczący Rady Państwa (1952–1964).
Premiera filmu „Giuseppe w Warszawie” w reżyserii Stanisława Lenartowicza.
Na terenie więzienia mokotowskiego rozstrzelanych zostało sześciu oficerów, oskarżonych przez władze komunistyczne o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”; większość z nich w czasie II wojny światowej walczyła w lotnictwie PSZ na Zachodzie. Rozstrzelani: płk Bernard Adamecki, płk August Menczak, płk Józef Jungraw, ppłk Władysław Minakowski, ppłk Szczepan Ścibior i ppłk Stanisław Michowski.
Powstanie Warszawskie: walki Zgrupowania „Radosław” na cmentarzach kalwińskim i ewangelickim.
Na cmentarzu żydowskim w Grajewie Niemcy rozstrzelali 119 Polaków, Żydów i Rosjan.
W Moskwie zmarł Konstanty Stanisławski, aktor, reżyser, teoretyk i reformator teatru, pedagog.
W mauzoleum na terenie bitwy pod Tannenbergiem (Stębarkiem) z 1914 roku, został pochowany prezydent Niemiec feldmarszałek Paul von Hindenburg.
Wojna polsko-bolszewicka: początek przegrupowania wojsk polskich przed Bitwą Warszawską.
Decyzją cesarza Franciszka Józefa Zamek na Wawelu przekazany został władzom cywilnym; rozpoczął się proces renowacji siedziby polskich władców.
W Podgórzu, obecnie część Krakowa, zmarł Aleksander Kotsis, malarz.
Działacz Organizacji Miejskiej Warszawy Ludwik Ryll dokonał nieudanego zamachu na naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego, hrabiego Aleksandra Wielopolskiego; za swój czyn został stracony na stokach Cytadeli 26 sierpnia 1862 r.
W Warszawie urodziła się Maria Kalergis, słynąca z urody pianistka-amatorka, prowadząca w Paryżu, a następnie w Warszawie, salon artystyczny.
III wojna północna: wojska szwedzkie zajęły Kraków.
Pod Tczewem rozpoczęła się bitwa pomiędzy wojskami polskimi a szwedzkimi; w nierozstrzygniętym starciu ranny został król Szwecji Gustaw II Adolf.