Premiera filmu „Gdzie jest generał” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
Biskup Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.
W Łodzi urodził się Piotr Trzaskalski, reżyser filmowy, scenarzysta, autor filmów „Edi”, „Mistrz” i „Mój rower”.
W Szewnie urodził się Jacek Podsiadło, poeta, tłumacz, laureat Nagrody im. Georga Trakla i Nagrody Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike.
Premiera filmu Jana Łomnickiego „Wiano” z Zofią Kucówną i Romanem Wilhelmim w rolach głównych.
Założono klub piłkarski GKS Katowice.
Premiera filmu Jerzego Passendorfera „Skąpani w ogniu”.
W Katedrze Wawelskiej w Krakowie odbył się ingres arcybiskupi Karola Wojtyły.
Antoni Słonimski doręczył kancelarii premiera Józefa Cyrankiewicza tzw. List 34, będący sprzeciwem wobec polityki kulturalnej prowadzonej przez władze PRL, m.in. ograniczaniu wolności słowa, a także swobód obywatelskich.
Premiera filmu Wandy Jakubowskiej „Koniec naszego świata”.
W Mielcu urodził się Piotr Gąsowski, aktor, artysta kabaretowy.
Sejm uchwalił przepisy o nieprzedawnianiu ścigania sprawców najcięższych zbrodni hitlerowskich.
W Katowicach urodził się Maciej Pieprzyca, reżyser, autor filmu „Chce się żyć”.
W Warszawie urodził się Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego; 12 maja 1983 r. zatrzymany przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej; przewieziony do szpitala, zmarł 14 maja w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.
W Casablance zmarł gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski – Komendant Główny Służby Zwycięstwu Polsce; po powstaniu Związku Walki Zbrojnej komendant obszaru obejmującego okupację sowiecką; jeden z twórców Polskiego Państwa Podziemnego.
W New Delhi zmarł Jawaharlal Nehru, jeden z przywódców Indyjskiego Kongresu Narodowego; pierwszy premier niepodległych Indii (1947–1964).
W Jerozolimie powołano Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP).
W Warszawie zmarł Antoni Kolczyński „Kolka”, bokser, mistrz Europy z Dublina z 1939 r.
W Gdańsku urodził się Krzysztof Skiba, muzyk, satyryk, wokalista; lider zespołu „Big Cyc”.
W Waszyngtonie zmarł Marian Kozielewski, od 1934 r. komendant Policji Państwowej m. st. Warszawy, w czasie okupacji niemieckiej pierwszy komendant Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa (tzw. granatowej policji) w stolicy, więzień KL Auschwitz, działacz konspiracyjny; organizator i inspektor główny Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa i Straży Samorządowych, formacji policyjnych podległych Delegaturze Rządu na Kraj; brat emisariusza i kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego.
W Kaliszu urodził się Mieczysław Szcześniak, piosenkarz; jego debiutancki album „Niby nowy” ukazał się w 1990 roku; laureat wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie i trzykrotnie Fryderyków.
W Warszawie na Placu Teatralnym premier Józef Cyrankiewicz odsłonił Pomnik Bohaterów Warszawy (Nike).
W Waszyngtonie urodziła się Anne Applebaum, amerykańska pisarka i publicystka, dziennikarka, autorka książek „Gułag”, za którą otrzymała w 2004 r. Nagrodę Pulitzera oraz „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”.
W Kijowie zmarła Wanda Wasilewska, działaczka socjalistyczna, komunistyczna, pisarka; członek Rady Naczelnej PPS (1934–1937); po wybuchu II wojny światowej przebywała we Lwowie, a następnie w Moskwie; od 1941 r. w WKP(b); w latach 1943–1946 przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, organizacji powołanej przez komunistów polskich w ZSRS; wiceprzewodnicząca PKWN (1944).
Premiera filmu „Giuseppe w Warszawie” w reżyserii Stanisława Lenartowicza.
W Warszawie zmarł Aleksander Zawadzki, członek władz KPP, PPR i PZPR; wicepremier (1949; 1950–1952), a następnie przewodniczący Rady Państwa (1952–1964).
Edward Ochab został przewodniczącym Rady Państwa PRL.
W Koszalinie urodził się Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach „Deszczowy żołnierz”, „Matka Teresa od kotów”, „Wenecja”, „Daas”, a także w serialach „Sława i chwała” oraz „Marszałek Piłsudski”.
W Gryfowie Śląskim urodził się Andrzej Chyra, aktor Nowego Teatru w Warszawie; wystąpił w filmach „Dług”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Symetria”, „Komornik”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Palimpsest”, „S@motność w sieci”, „Strajk”, „Katyń”, „Daas”, „W imię …”, a także w serialu „Oficer”.
W Żarach urodził się Józef Tracz, zapaśnik, wicemistrz olimpijski z Barcelony (1992), brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Seulu (1988) i Atlancie (1996); medalista mistrzostw świata i Europy.
W Londynie zmarł Sergiusz Piasecki, pisarz, autor m.in. powieści „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy”.
Premiera filmu „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.
W Moskwie zmarł Wasilij Grossman, rosyjski pisarz, korespondent wojenny, autor powieści „Życie i los”, uznawanej za jeden z najwnikliwszych rozrachunków z sowieckim totalitaryzmem; jako jeden z pierwszych opisał obozy w Treblince i Majdanku, gdzie dotarł idąc z Armią Czerwoną, jego relacje zostały wykorzystane podczas procesu norymberskiego.
Cesarz Etiopii Haile Selassie rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce.
Na Broadwayu odbyła się premiera musicalu „Skrzypek na dachu”.
W Warszawie na Wiśle uruchomiono tzw. Grubą Kaśkę – jedno z najważniejszych ujęć wody w stolicy.
Premiera filmu „Upał” w reżyserii Kazimierza Kutza.
Władze komunistyczne aresztowały Melchiora Wańkowicza, sygnatariusza „Listu 34”, protestującego przeciwko polityce kulturalnej PRL; oskarżony o przekazywanie za granicę „materiałów godzących w Polskę” i współpracę z Radiem Wolna Europa, skazany został na trzy lata więzienia; w areszcie spędził pięć tygodni, władze chciały, aby pisarz zwrócił się z prośbą o ułaskawienie, kiedy tak się nie stało, wstrzymano wykonanie wyroku.
W Łodzi urodziła się Manuela Gretkowska, pisarka, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet.
Debiut teatralny Jana Nowickiego – w Starym Teatrze w Krakowie w sztuce „Zaproszenie do zamku” Jeana Anhouilla.
W Tokio rozpoczęły się XVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy sportowcy zdobyli na nich 7 złotych, 6 srebrnych i 10 brązowych medali.
W Duesseldorfie rozpoczął się pierwszy proces załogi niemieckiego obozu zagłady w Treblince; na ławie oskarżonych zasiadł m.in. Kurt Hubert Franz – zastępca komendanta obozu Franza Stangla.
W Nowym Jorku zmarł Herbert Hoover, polityk Partii Republikańskiej, sekretarz handlu (1921–1928); prezydent USA w latach 1929–1933; w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu kierował amerykańską pomocą charytatywną dla Europy; organizował m.in. transporty żywności, odzieży i lekarstw do Polski.
Urodziła się Małgorzata Ostrowska-Królikowska, aktorka filmowa i teatralna.
W Tokio zakończyły się XVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie; reprezentacja Polski zdobyła na nich 23 medale, wśród nich siedem złotych.
Zmarł Bronisław Kopczyński, malarz, rysownik, grafik, dekorator teatralny.
W Warszawie rozpoczął się proces Melchiora Wańkowicza, oskarżonego o przekazywanie za granicę „fałszywych informacji, oczerniających stosunki w Polsce”.
W Chorzowie urodził się Andrzej Mastalerz, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Pokłosie” i „Zmruż oczy”.
Premiera filmu „Fantomas” w reżyserii Andre Hunebelle’a.
Sąd Wojewódzki w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie Melchiora Wańkowicza: 1,5 roku więzienia za „propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL”.
Urodziła się Małgorzata Saramonowicz, pisarka i dziennikarka.
Zmarł Jan Bystroń, etnolog, socjolog, historyk kultury, pisarz.
Przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie rozpoczął się proces w tzw. aferze mięsnej; główny oskarżony Stanisław Wawrzecki, dyrektor Stołecznego Przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Mięsem, skazany został w lutym 1965 r. na karę śmierci – wyrok wykonano.
W Gdyni urodziła się Joanna Kurowska, aktorka.
Komitet Uczelniany PZPR Uniwersytetu Warszawskiego usunął z partii Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego.
Zmarł Stefan Bartik, aktor filmowy i teatralny, występował na wielu scenach, w Rzeszowie, Krakowie, Łodzi i Tarnowie.
W Los Angeles odbyła się premiera filmu „Grek Zorba” w reżyserii Michalisa Kakojanisa, nagrodzonego trzema Oscarami.
W Warszawie urodził się Maciej Nowak, krytyk teatralny i kulinarny; dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże (2000–2006); założyciel i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w latach 2003–2013.
Premiera filmu „Panienka z okienka” w reżyserii Marii Kaniewskiej.
W Inowrocławiu urodził się Wojciech Polak, biskup, doktor nauk teologicznych, w latach 2003–2014 pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej; sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (2011–2014); od 2014 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński i prymas Polski.
Premiera filmu Aleksandra Forda „Pierwszy dzień wolności” wg dramatu Leona Kruczkowskiego.
W Warszawie pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego przy ul. Jasnej nieznani do dziś sprawcy dokonali napadu na kasjerkę Centralnego Domu Towarowego; bandyci zastrzelili jednego z konwojentów i zrabowali 1 milion 300 tys. złotych.
W Warszawie urodziła się Anja Orthodox, wokalistka zespołu Closterkeller.
Powołana została Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) z siedzibą w Genewie.