Powstał Polski Związek Piłki Nożnej. Zjazd założycielski odbył się w Warszawie (przy Koszykowej), ale pierwszą siedzibą PZPN był do 1928 r. Kraków, a prezesem działacz Cracovii Edward Cetnarowski.
W Auxerre we Francji zmarł Maurycy Mochnacki, działacz emigracyjny, pisarz i publicysta epoki romantyzmu, uczestnik Powstania Listopadowego, autor rozprawy „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”.
Zmarł Andrzej Rozpłochowski, latem 1980 r. lider strajku w hucie "Katowice", a następnie jeden z szefów śląsko-dąbrowskich struktur :Solidarności", w stanie wojennym internowany, a potem skazany za "działalność antypaństwową", od 1988 do 2010 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie próbował sił w polityce - bez powodzenia starał się o mandat radnego wojewódzkiego z listy PiS, a o mandat europosła z listy Solidarnej Polski.
Zmarł Leopold Unger, dziennikarz i publicysta, związany z "Życiem Warszawy", emigrował pod koniec lat 60. na fali kampanii antysemickiej. Został stałym współpracownikiem paryskiej "Kultury", Radia Wolna Europa i sekcji polskiej BBC. Po 1989 r. był też publicystą "Gazety Wyborczej".
Oddziały chińskiej armii weszły do Makau – portugalskiej enklawy, przekazanej pod jurysdykcję Chin na mocy porozumienia zawartego w 1987 r.
Inwazja wojsk amerykańskich na Panamę. Celem (osiągniętym) było obalenie tamtejszego dyktatora - gen. Manuela Noriegi. Podłożem była zaś obawa Stanów Zjednoczonych przed utratą kontroli nad mającym strategiczne znaczenie Kanałem Panamskim. Noriega bowiem, choć przez wiele lat współpracował z CIA, z czasem zaczął sprzedawać zachodnie technologie wojskowe krajom komunistycznym.
W Warszawie rozpoczęła się pierwsza część obrad X Plenum KC PZPR. W wyniku ostrego konfliktu wewnątrz aparatu władzy z Biura Politycznego odeszło sześciu członków przeciwnych porozumieniom z opozycją, którzy zostali zastąpieni przez ludzi mających zaufanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
W Genewie zmarł Artur Rubinstein, polski pianista pochodzenia żydowskiego, urodzony w Łodzi; zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX wieku, ceniony m.in. za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina.
Premiera filmu „Cały ten zgiełk” w reżyserii Boba Fosse’a, nagrodzonego czterema Oscarami.
Powstała organizacja Lekarze bez Granic, którą założyli francuscy medycy w reakcji na wojnę i głód w Biafrze nad Zatoką Gwinejską w Afryce, a także niszczycielski cyklon Bhola, który na terenie dzisiejszego Bangladeszu spowodował śmierć setek tysięcy osób; siedzibą organizacji jest Genewa.
Na VII plenum KC PZPR przyjęto rezygnację Władysława Gomułki z funkcji I sekretarza i członka Biura Politycznego KC. Nowym I sekretarzem został Edward Gierek, dotychczasowy I sekretarz KW PZPR w Katowicach i członek Biura Politycznego KC; premierem został Piotr Jaroszewicz.
Płyta Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” jako pierwsze polskie wydawnictwo muzyczne otrzymał status Złotej Płyty za sprzedaż 160 tys. egzemplarzy.
We Frankfurcie nad Menem rozpoczął się tzw. drugi proces oświęcimski, w którym na ławie oskarżonych zasiedli członkowie załogi KL Auschwitz, wśród nich sadystyczny zastępca szefa obozowego Gestapo Wilhelm Boger i jeden z najokrutniejszych esesmanów Oswald Kaduk; proces zakończył się w sierpniu 1965 r., sąd wymierzył m.in. sześć wyroków dożywotniego więzienia.
W Krakowie zmarł Gustaw Morcinek, pisarz, publicysta, autor „Wyrąbanego chodnika”, „Łyska z pokładu Idy” i „Ondraszka”; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Sachsenhausen.
Uruchomiono kolej linowo-terenową na Gubałówkę.
W Warszawie urodził się Wiesław Chrzanowski, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, prawnik. W latach 1989–1994 przewodniczący Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, minister sprawiedliwości (1991), marszałek Sejmu (1991–1993), senator (1997–2001).
Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.
Na mocy decyzji Rady Komisarzy Ludowych utworzono Wszechrosyjską Nadzwyczajną Komisję do Spraw Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), odpowiedzialną za masowe represje tzw. wrogów ludu. Na czele Czeki stanął Feliks Dzierżyński.
W Petersburgu urodził się Mikołaj Bołtuć, generał WP, w czasie kampanii 1939 r. dowodził Grupą Operacyjną „Wschód” w składzie Armii „Pomorze”; poległ 22 września 1939 r. w bitwie pod Łomiankami Górnymi, prowadząc atak na bagnety.
Zmarła Konstancja Gładkowska, młodzieńcza muza i pierwsza miłość Fryderyka Chopina. Zwróciła jego uwagę podczas występu w warszawskim konserwatorium. Korespondowali z sobą również po wyjeździe Chopina z Polski.
W Nowogrodzie urodził się Adam Chętnik, etnograf, działacz społeczny i oświatowy, badacz kultury kurpiowskiej, założyciel regionalnych muzeów w Łomży i Nowogrodzie.
W Warszawie urodziła się Irena Kosmowska, działaczka społeczna i oświatowa; członek władz PSL „Wyzwolenie” i Stronnictwa Ludowego; parlamentarzystka II RP; po wybuchu II wojny światowej zaangażowana w podziemną działalność ruchu ludowego; w lipcu 1942 r. aresztowana przez gestapo; więziona na Pawiaku, a następnie w Berlinie, gdzie zmarła w sierpniu 1945 r.
W Londynie rozpoczęła się konferencja, podczas której przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Prus i Rosji uznali niepodległość Belgii.
W Poznaniu zmarł Tymoteusz Górzeński, arcybiskup metropolia gnieźnieński i poznański, prymas Polski od 1821 r.
W Awinionie nowym papieżem wybrany został Jacques Fournier, członek zakonu cystersów, od 1326 r. biskup Mirepoix; od 1327 r. kardynał; nowy papież przyjął imię Benedykta XIII.