W Złocieńcu urodził się Krzysztof Myszkowski, kompozytor, wokalista, lider zespołu Stare Dobre Małżeństwo.
Premiera filmu „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
W Mrągowie urodził się Wojciech Malajkat, aktor; dyrektor Teatru Syrena w latach 2009–2014; od 2016 r. rektor Akademii Teatralnej w Warszawie; wystąpił m.in. w filmach „VIP”, „Piękna nieznajoma”, „Wielki Tydzień” oraz „Ogniem i mieczem”.
W setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego otwarto Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
W Warszawie zmarł Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, „bard z Czerniakowa”; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen; autor książek „Boso, ale w ostrogach”, „Pięć lat kacetu”, „Na marginesie życia”.
W Krakowie zmarł Adam Krzyżanowski, ekonomista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; poseł na Sejm z list BBWR; więzień KL Sachsenhausen (1939–1940); poseł do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego (1945–1947).
W Warszawie urodziła się Katarzyna Kozyra, rzeźbiarka, autorka wideoinstalacji, filmów i performansów, m.in. rzeźby „Piramidy zwierząt” i filmów „Święto wiosny”, „Łaźnia żeńska”.
W Kłodzku urodziła Marta Klubowicz, aktorka; wystąpiła m.in. w filmach „Wakacje z Madonną”, „Rajska jabłoń”.
We Wrocławiu urodziła się Ewa Skibińska, aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z ról w filmach „Wszystko co najważniejsze”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Matka Teresa od Kotów”.
W Brwinowie zmarł prof. Bolesław Hryniewiecki, botanik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.
Premiera filmu „Gangsterzy i filantropi” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.
W Opolu urodził się Grzegorz Schetyna, działacz Solidarności Walczącej i NZS; członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności; współzałożyciel Platformy Obywatelskiej; od 1997 r. poseł na Sejm; wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji (2007–2009); marszałek Sejmu (2010–2011), pełniący od 8 lipca do 6 sierpnia 2010 r. obowiązki prezydenta RP; od września 2014 r. do listopada 2015 r. minister spraw zagranicznych, w latach 2016–2020 przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
W Nairobi zmarł Eustachy Sapieha, ziemianin, dyplomata, minister spraw zagranicznych II RP, poseł na Sejm z list BBWR.
Rolą Iriny w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reżyserii Erwina Axera na deskach teatru Współczesnego zadebiutowała Marta Lipińska.
W Bydgoszczy urodził się Radosław Sikorski, polityk, minister obrony narodowej w rządzie PiS (2005–2007), szef MSZ w rządach PO (2007–2014 i od 2023 r.), marszałek Sejmu VII kadencji.
W Zabrzu urodził się Kajetan Broniewski, wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w 1992 roku i mistrzostw świata w 1991 roku.
W Warszawie urodził się Kazik Staszewski, wokalista, kompozytor, lider zespołu „Kult”.
W Brwinowie zmarł prof. Bolesław Hryniewiecki, botanik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.
W Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą uruchomiony został pierwszy polski reaktor jądrowy „Anna”.
Powstało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Premiera filmu Jerzego Passendorfera „Zerwany most”.
W Gliwicach zmarł Zygmunt Klemensiewicz, chemik i fizyk, profesor Politechniki Lwowskiej i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, więzień obozu w Starobielsku i sowieckich łagrów, taternik, autor „Zasad taternictwa”.
W Warszawie zmarła Pola Gojawiczyńska, pisarka, autorka m.in. powieści „Dziewczęta z Nowolipek”, „Rajska jabłoń”, „Słupy ogniste” oraz tomu wspomnień „Krata”.
W Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska – działaczka niepodległościowa PPS i POW, żona marszałka Józefa Piłsudskiego od 1921 r., działaczka polskiej emigracji niepodległościowej po drugiej wojnie światowej; w 1992 r. jej prochy sprowadzono na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
Premiera filmu „Czerwone berety” w reżyserii Pawła Komorowskiego.
Papież Jan XXIII opublikował encyklikę „Pacem in terris”.
W Warszawie zmarł Kazimierz Ajdukiewicz, filozof, logik, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej.
Premiera filmu „Godzina pąsowej róży” w reżyserii Haliny Bielińskiej.
W Oświęcimiu urodziła się Beata Szydło, samorządowiec, polityk; w latach 1998–2005 burmistrz gminy Brzeszcze; w 2005 r. wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości; posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji; w 2010 r. wybrana wiceprezesem PiS; od listopada 2015 r. do grudnia 2017 premier rządu RP, wicepremier od 11 grudnia 2017 r.; od 2019 europosłanka.
Premiera filmu „Czarne skrzydła” w reż. Ewy i Czesława Petelskich.
W Jurkowie w powiecie brzeskim urodził się Andrzej Przewoźnik, historyk, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (1992–2010); zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.
Na Węgrzech urodził się Viktor Orban, węgierski polityk i prawnik, poseł Zgromadzenia Narodowego, przewodniczący partii Fidesz, premier Węgier.
W Watykanie zmarł papież Jan XXIII; zwolennik ruchu odnowy w Kościele; w 1962 r. zwołał Sobór Watykański II.
Zmarł Richard Baer, nazistowski zbrodniarz, komendant KL Auschwitz-Birkenau (1944–1945); po ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. otrzymał nominację na komendanta KL Mittelbau-Dora; miał być sądzony w 1963 r. w RFN w procesie 24 zbrodniarzy SS, jednak ze względu na zły stan zdrowia jego sprawę wyłączono z procesu.
Rozpoczął się I Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, jego laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka.
Statek kosmiczny Wostok 6 z pierwszą w historii kosmonautką Walentiną Tierieszkową zakończył trwający 70 godzin lot po orbicie okołoziemskiej.
Podczas konklawe zwołanego po śmierci Jana XXIII włoski kardynał Giovanni Battista Montini został obrany papieżem i przyjął imię Paweł VI.
W Paczkowie na Opolszczyźnie urodził się Paweł Kukiz, muzyk, wokalista, autor tekstów, lider zespołu Piersi; w maju 2015 r. wystartował w wyborach na prezydenta RP, zajmując w nich trzecie miejsce – uzyskał 20,8 proc. głosów; po jesiennych wyborach parlamentarnych w 2015 r. wszedł do Sejmu jako lider ugrupowania Kukiz'15.
W Krakowie w wieku 23 lat zmarła śmiercią samobójczą Zofia Marcinkowska, aktorka, znana z filmów „Lunatycy” i „Nikt nie woła”.
W Moskwie urodził się Aleksandr Domogarow, rosyjski aktor, znany w Polsce z roli Bohuna w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.
W związku z licznymi zachorowaniami na ospę, we Wrocławiu ogłoszono stan pogotowia przeciwepidemicznego, miasto zostało poddane kwarantannie. Na skutek epidemii ospy we Wrocławiu zmarło wówczas siedem osób.
W Lublinie zmarł biskup Czesław Kaczmarek, w latach 20. duszpasterz polski we Francji, od 1938 r. biskup kielecki; w latach 1951–1956 więziony przez władze komunistyczne.
W Bytomiu urodził się Waldemar Legień, judoka, mistrz olimpijski z Seulu (1988) i Barcelony (1992); wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.
W Warszawie urodził się Robert Gawliński, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Wilki.
W Szczecinie piłkarska reprezentacja Polski pokonała Norwegię 9:0; w meczu tym swoją pierwszą bramkę dla drużyny narodowej strzelił 16-letni Włodzimierz Lubański. Do czasu rozegranego w 2009 r. meczu z San Marino, wygranego 10:0, było to najwyższe zwycięstwo polskiej reprezentacji.
W Scy-Chazelles we Francji zmarł Robert Schuman, premier Francji (1947–1948), minister spraw zagranicznych (1948–1953); przyczynił się do pojednania francusko-niemieckiego; autor planu integracji europejskiej (tzw. planu Schumana), w efekcie którego w 1951 r. utworzono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali; w latach 1958–1960 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Premiera filmu „Milczenie” w reżyserii Kazimierza Kutza.
Na Stadionie Śląskim w Chorzowie, podczas meczu klubowego Pucharu Europy Górnik Zabrze-Austria Wiedeń (1:0), został ustanowiony rekord frekwencji na tym obiekcie (120 tys. widzów).
Premiera filmu „Pasażerka”; reżyseria Andrzej Munk, Witold Lesiewicz.
W Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz.
Rada Państwa mianowała Mariana Spychalskiego marszałkiem Polski.
W Warszawie odsłonięto Pomnik Żołnierza 1. Armii Wojska Polskiego.
Na rozgrywanych we Wrocławiu XIII Mistrzostwach Europy reprezentacja polskich koszykarzy zdobyła tytuł wicemistrzowski, przegrywając w finale z ZSRS 45:61.
W Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie od kul ZOMO zginął Józef Franczak ps. „Laluś”, „Lalek”, sierżant WP, żołnierz ZWZ-AK. Franczak, działający przez 24 lata w konspiracji – ostatni partyzant podziemia niepodległościowego, który poległ z bronią w ręku.
W Sulechowie urodziła się Iwona Katarzyna Pawlak, aktorka.
W Częstochowie urodził się Zygmunt „Muniek” Staszczyk, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, lider zespołu T.Love.
Zmarł prof. Stanisław Ossowski, socjolog, teoretyk kultury.
W wyniku ran postrzałowych odniesionych w zamachu w Dallas zmarł 35. prezydent USA John Fitzgerald Kennedy.
W Leningradzie zmarł Aleksander Marinesko, dowódca sowieckiego okrętu podwodnego, który 30 stycznia 1945 r. zatopił na Bałtyku niemiecki transportowiec „Wilhelm Gustloff”; według różnych źródeł w wyniku zatonięcia statku zginęło od 4,5 tys. do ponad 9 tys. osób; w czasie tego samego rejsu 10 lutego 1945 r. storpedował niemiecki transportowiec „Steuben”, na którego pokładzie znajdowało się 3–4 tys. osób, uratowało się około 300 osób.
Na Cmentarzu Narodowym Arlington koło Waszyngtonu odbył się pogrzeb prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego.
W Ottawie zmarł gen. Józef Zając, w czasie kampanii polskiej w 1939 r. naczelny dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej.
W Ostrowcu Świętokrzyskim urodził się Mirosław Baka, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku; wystąpił m.in. w „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego i „Wyroku na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy.
We Frankfurcie nad Menem rozpoczął się tzw. drugi proces oświęcimski, w którym na ławie oskarżonych zasiedli członkowie załogi KL Auschwitz, wśród nich sadystyczny zastępca szefa obozowego Gestapo Wilhelm Boger i jeden z najokrutniejszych esesmanów Oswald Kaduk; proces zakończył się w sierpniu 1965 r., sąd wymierzył m.in. sześć wyroków dożywotniego więzienia.
W Krakowie zmarł Gustaw Morcinek, pisarz, publicysta, autor „Wyrąbanego chodnika”, „Łyska z pokładu Idy” i „Ondraszka”; w czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau i Sachsenhausen.
W Warszawie zmarła Marcjanna Fornalska ps. Babcia, działaczka ruchu robotniczego, matka Małgorzaty Fornalskiej.
Karol Wojtyła został mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem metropolitą krakowskim.